Motociclism

Concurenta acerba in debutul sezonului de MotoGP

Vineri a avut loc prima sesiune de antrenamente libere pentru etapa inaugurala a sezonului 2021 in Motomondialul de viteza, iar la clasa MotoGP actiunea a explodat inca de la primele tururi parcurse.

Italianul Franco Morbidelli de la Petronas Yamaha a fost cel mai rapid pilot al antrenamentelor libere de vineri, cu 1:54.921.

Acesta l-a devansat pe spaniolul Aleix Espargaro de la Aprilia pentru doar 125 de miimi de secunda.

Topul trei a fost completat de australianul Jack Miller de la Ducati, pilot mai lent cu 191 de miimi.

Campionul mondial Joan Mir de la Suzuki a fost al cincilea (+0.334), in timp ce legendarul Valentino Rossi s-a clasat al noualea la ghidonul noului sau model Petronas Yamaha.

“Doctorul” a fost mai lent cu jumatate de secunda in raport cu liderul.

Primii 13 piloti s-au clasat in aceeasi secunda, ceea ce prefateaza un sezon electrizant la clasa MotoGP.

Ducati la putere in a doua sesiune

Echipa de uzina Ducati a monopolizat a doua sesiune de antrenamente libere, cu australianul Jack Miller in prima pozitie, cu timpul etalon de 1:53.387.

Acesta a avut o viteza de top de 351.7 km/h la capatul liniei drepte de start/sosire.

La 35 de miimi de secunda s-a clasat coechipierul sau, italianul Francesco Bagnaia.

Fabio Quartararo a completat topul trei, mai lent cu 188 de miimi.

Primii 16 piloti s-au clasat in aceeasi secunda.

Calendarul 2021 propune ca primele doua Grand Prix-uri sa se desfasoare pe circuitul Losail din Qatar.