EURO 2024

Trei echipe s-au calificat la EURO 2024 după meciurile de vineri seara

Franța, Belgia și Portugalia sunt echipele care au obținut calificarea matematică la Campionatul European din 2024.

Franța a învins Olanda într-un meci disputat la Amsterdam în Grupa B, cu 2-1, și a obținut biletele pentru turneul final.

Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 7 și tot el a dublat avantajul dublei campioane mondiale imediat după pauză.

Golul Olandei a fost marcat de Hartman, cu șapte minute înaintea pauzei.

Portugalia s-a calificat de asemenea la EURO 2024 în urma succesului de pe teren propriu cu Slovacia, scor 3-2, în Grupa J.

Cristiano Ronaldo a marcat două goluri, după ce Goncalo Ramos deschisese scorul.

Pentru lusitani sunt primele goluri primite în actuala campanie de calificare la Campionatul European.

Belgia s-a impus la Viena în fața Austriei, cu 3-2, după ce în minutul 58 conducea cu 3-0.

Laimer și Sabitzer au redus din diferență pe final de meci, dar austriecii n-au mai putut evita înfrângerea și calificarea ”dracilor roșii” la EURO 2024.

Rezultate complete înregistrate, vineri seara, în preliminariile Campionatului European: