Sorana Cirstea a ratat primul examen al noului sezon

Jucatoarea Sorana Cirstea s-a oprit, joi, in optimile de finala la Adelaide, turneu de categorie WTA 500 din prima saptamana a anului.

Sorana Cirstea a fost invinsa de Ons Jabeur din Tunisia, principala favorita a intrecerii de la Antipozi, cu 7-6 (3), 6-1, dupa un meci de o ora si 17 minute.

Doar in primul set Cirstea a reusit sa tina pasul cu Jabeur, revenind de la 2-4 la 5-4. Cirstea a mai condus la 6-5 dupa un game alb pe propriul serviciu, dar n-a avut puterea sa forteze break-ul prin care ar fi castigat setul.

Un prim set decis in cele din urma la tie-break, cu 7-3, in favoarea lui Jabeur.

Finalista de la Wimbledon si US Open din 2022 a dictat ritmul pe teren in setul secund, unul fara istoric.

Jabeur arata o forma buna inaintea Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului, unde a ajuns pana in sferturi la editia 2020.

Cirstea a revenit in circuit dupa o pauza de aproape patru luni si in primul tur trecuse de elvetianca Viktorija Golubic.