Serena Williams o elimina fara probleme pe Sharapova de la Australian Open

Serena Williams s-a calificat marti dimineata in semifinalele de la Australian Open, invingand-o pe Maria Sharapova cu 6-4 6-1. A fost a 18-a victorie la rand a americancei in fata rivalei Sharapova.

Favorita numarul 1 se afla in cautarea celui de-al 22-lea titlu de Mare Slem al carierei. Sunt 12 ani de cand Serena nu e mai pierduta in fata rusoaicei. Ea va juca in semifinale cu Agnieszka Radwanska.

Williams nu a inceput bine sfertul de finala, fiind condusa cu 2-0. A castigat insa game-ul 9 pe propriul serviciul dupa o lupta de 8 minute, iar apoi a reusit un break si a luat setul dupa 55 de minute.

Ambele jucatoare au strigat pe rand "Come on", pentru a se incuraja, dar pana la urma cea care a mers a fost americanca in varsta de 34 de ani.

La pauza dintre seturi, Serena a avut nevoie de o mica pauza medicala, insa nu a avut probleme. Setul al doilea a mers mult mai usor, in doar 38 de minute.

Radwanska s-a calificat si ea in semifinale, tot marti dimineata, trecand de Carla Suarez cu 6-1 6-3.