Novak Djokovic a castigat finala Turneului Campionilor

Sârbul Novak Djokovic încheie sezonului ATP cu o dubla realizare. Pe lânga prima pozitie asigurata în clasamentul mondial la finalul anului, Djokovic si-a trecut în palmares al doilea titlu din cariera la Turneul Campionilor.

Liderul mondial s-a impus, luni seara, în fata elvetianului Roger Federer, cu 7-6 (6), 7-5, la capatul unui meci de peste doua ore.

Federer a condus în debutul ambelor seturi si l-a avut pe Djokovic de fiecare data în mâna, însa greselile si-au facut loc în jocul fostului lider mondial si sârbul a revenit întorcând soarta meciului.

Pentru Djokovic titlul de la Londra este al saselea în 2012.

Daca pentru Djokovic victoria de la Londra este a doua obtinuta la ATP World Tour Finals, Federer a ratat pentru a treia oara în cariera sansa de a face tripla consecutiva.

În acest conditii Ivan Lendl, actualul antrenor al lui Andy Murray, ramâne cu performanta din 1987 de a câstiga trei editii consecutive ale Turneului Campionilor.

Federer a început fulgerator meciul si dupa doar sapte minute de la primul serviciu avea deja 3-0 tabela. Djokovic nu s-a panicat si a recuperat punct cu punct, astfel ca dupa sase game-uri cei doi erau din nou la egalitate.

Sârbul a avut nevoie însa de sase minute pentru a câstiga primul sau game pe propriul serviciu, dupa ce Federer îi luase trei în sapte minute.

Serviciul a jucat un rol important în economia rezultatului final, Federer terminând meciul sub Djokovic la acest capitol, iar în punctele cheie elvetianul a fost penalizat de sârb pe mingea a doua.

Soarta primului set parea pecetluita dupa ce Djokovic a obtinut un nou break în game-ul noua si a servit pentru set la 5-4. Sârbul a avut minge de set, dar a comis patru greseli la rând astfel ca Federer a izbutit in extremis re-breakul si a trimis setul inaugural în tie-break.

20-11 puncte câstigatoare
23-14 erori nefortate
6-2 asi. Statistica primului set: Federer vs Djokovic

S-a ajuns la 6-6 la game-uri si 6-6 în jocul decisiv, nu înainte ca Federer sa mai salveze o minge de set cu o lovitura care l-a lasat fara reactie pe Djokovic.

O noua eroare nefortata i-a pus sârbului pe tava o sansa de set pe propriul serviciu si liderul mondial nu a mai gresit, punând capat primului act dupa o ora si 12 minute.

Setul secund a avut un început parca tras la indigo cu primul. Federer a deschis cu un break si a condus apoi cu 2-0, 3-1 si 5-3.

Elvetianul a servit pentru câstigarea setului la 5-4, a ratat sansa de care a beneficiat la capatul unui joc neinspirat. Dupa ce l-a jucat de cinci ori pe Djokovic pe reverul acestuia, Federer a schimbat pe dreapta, dar a trimis moale si pe centru, iar Djokovic a profitat imediat si a luat punctul de break.

Din acel moment sârbul a dictat jocul pe teren si pâna la 7-5 nu a mai fost de îndeplinit decât o simpla formalitate.

Cu aceasta ocazie Djokovic si-a respectat statistica potrivit careia nu a pierdut niciodata vreo finala dupa ce a câstigat primul set. Sârbul a ajuns astfel la 27-0 la acest capitol.