Nadal l-a invins pe Djokovic si obtine al optulea titlu consecutiv la Monte-Carlo

Rafael Nadal a fost nemilos, duminica, in finala turneului ATP Masters 1000 de la Monte-Carlo si l-a invins pe liderul mondial Novak Djokovic cu un categoric 6-3, 6-1.
Pentru jucatorul spaniol titlul castigat este al optulea consecutiv pe gura monegasca, iar cu acest nou succes Nadal ajunge la 20 de titluri de Masters in cariera.

De asemenea, Nadal a obtinut cu aceasta ocazie primul titlu dupa o pauza de aproape un an. Ultima victorie a spaniolului data de la Roland Garros (iunie 2011).

Finala cu Djokovic a fost la discretia campionului, care a rupt echilibrul inca din game-ul al treilea, cand s-a distantat la 2-1.

Djokovic a salvat o minge de break si a ramas in plasa ibericului la 3-4, insa Nadal a depasit defensiva sarbului in jocul noua castigand astfel setul cu game pe serviciul adversarului.

Setul al doilea nu a avut practic istoric. Nadal s-a distantat rapid la 4-0 inainte ca Djokovic sa profite de singura sa sansa de break avuta pentru a pune primul game pe tabela.

Nadal a continuat sa joace perfect si a inchis meciul dupa doar o ora si 19 minute de la primul serviciu.

Onlinesport: Dumitru Stircu