Nadal s-a intrebuintat pentru a-l invinge pe Giraldo

Liderul mondial Rafael Nadal continua pentru a doua saptamana la rand parcursul in Asia, jucatorul spaniol invingandu-l pe columbianul Santiago Giraldo in doua seturi foarte disputate, scor 6-4, 6-4.
Nadal a avut nevoie de o ora si 50 de minute pentru a strapunge defensiva lui Giraldo, jucator clasat pe locul 63 ATP.

"Am inceput cateva game-uri practic de la 0-30, el jucand foarte agresiv. De asemenea am fost putin obosit si nu am avut foarte multa energie pe teren", a explicat Nadal dupa meci.

Semifinalist in urma cu o saptamana la Bangkok, Nadal il va intalni in optimile de finala ale turneului de la Tokyo pe canadianul Milos Raonic.

Ajuns pe tabloul principal in urma calificarilor, Raonic a servit nu mai putin de 22 asi in victoria obtinuta, cu 6-4, 3-6, 6-4, in fata francezului Florent Serra.

Intr-o alta partida disputata, marti, in runda inaugurala, Gael Monfils a avut mult de lucru pe teren in meciul cu japonezul Go Soeda, acesta predandu-se greu, dupa o ora si 53 de minute, cu 7-6(10), 6-4.