Final de parcurs pentru Nadal la Queen's

Liderul mondial Rafael Nadal a fost eliminat, vineri, in sferturile turneului ATP 500 de la Queen's (Londra), de catre conationalul sau Feliciano Lopez.
Numarul 31 mondial s-a impus in doua seturi, cu 7-6 (4), 6-4, la capatul unui meci care a durat o ora si 51 minute.

Pentru Lopez a fost a doua victorie din cariera in fata lui Nadal si prima dupa sapte ani. Nadal s-a impus in cinci dintre dispute.

Ziua sferturilor de finala de la Queen's a debutat cu o alta surpriza, americanul Mardy Fish eliminandu-l pe Andy Murray, detinatorul titlului si favoritul publicului local, cu 6-4, 1-6, 7-6 (2).

In alta ordine de idei, australianul Lleyton Hewitt si germanul Benjamin Becker s-au calificat in semifinalele turneului de la Halle.

Hewitt a trecut de Andreas Beck, scor 7-6 (0), 6-1, in timp ce Becker l-a eliminat pe conationalul sau Mischa Zverev, cu 7-6 (4), 6-0.