Henin si Federer continua la Miami

Liderii celor doua circuite mondiale profesioniste, Justine Henin si Roger Federer, au avansat luni pe tabloul puternicului turneu de la Miami, dotat cu premii totale in valoare de 3.8 milioane de dolari pentru fiecare circuit in parte, calificandu-se in sferturi de finala, respectiv optimi.

In cautarea primelor titluri din 2008, Henin si Federer au avut parte de misiuni facile in jocurile programate luni, intrebuintandu-se foarte putin. Henin nu i-a lasat decat patru game-uri Elenei Vesnina din Rusia, pe care a depasit-o cu un dublu 6-2, in timp ce Federer a castigat meciul cu Robin Soderling inainte de termen, ca urmare a abandonului jucatorului suedez.

Clasat pe locul 39 mondial, Soderling a abandonat la scorul de 6-4, 3-0 in favoarea liderului mondial din cauza unei accidentari. "Este o mare diferenta intre a nu juca si a juca doar un set si jumatate. Adversarul meu era un jucator periculos. Cred ca a fost bine pentru mine sa intru pe teren si sa joc atat cat am facut-o", a declarat la final cel mai bun jucator al lumii.

Cu noua sa iubita Brooklyn Decker in tribuna, americanul Andy Roddick a avut serios de lucru cu cehul Ivo Minar, jucator venit din calificari, reprezentantul gazdelor impunandu-se in final cu 7-6, 6-4. "Oricine castiga cinci meciuri in sapte sau opt zile, chiar daca a trecut si prin calificari, inseamna ca este un jucator bun", a comentat Roddick la finalul intalnirii cu Minar.

In alte meciuri din concursul feminin, detinatoarea titlului Serena Williams a invins-o cu 6-3, 6-3 pe Kaia Kanepi din Estonia, urmand a juca in sferturi cu lidera mondiala Justine Henin. Faza sferturilor de finala a fost atinsa si de Venus, sora mai mare a Serenei, care a trecut la randul sau cu acelasi scor de Caroline Wozniacki din Danemarca. Venus o va intalni in sferturi pe a treia favorita, Svetlana Kuznetsova, aceasta depasind-o in doua seturi pe Shahar Peer din Israel, scor 7-6, 6-3.