Rugby

Asa am trait: Portugalia - Romania, 9-20

Asa am transmis, in direct, meciul dintre Portugalia si Romania, decisiv pentru continuarea traseului de calificare la Cupa Mondiala.
FINAL de partida. Romania invinge Portugalia si ramane in cursa pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2011.

80+4' Stealian Burcea primeste al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu

80' Ultimul minut al meciului

76' Fercu recupereaza balonul, striga mark si mingea este sutata in margine

74' Din nou portughezii trimit jocul in 22-ul Romaniei, unde vor repune din margine

71' Stejarii scapa cu fata curata dintr-o faza limita si Dumitras trimite in jumatatea adversa

67' Stejarii trec prin momente grele, Ovidiu Tonita fiind la randul sau trimis pe banca pedepselor. Presiune mare in meciul de la Lisabona. Romania evolueaza in 13 jucatori.

65' Pedro Leal transforma lovitura de pedeapsa si scorul devine 20-9 pentru Romania

64' Cartonas galben primit de Dimofte si Romania va juca in inferioritate numerica in urmatoarele 10 minute

60' Gramada ordonata cu introducerea stejarilor. Balonul este scos bine, dar se comite un inainte si posesia este pierduta

56' Pedro Leal transforma o lovitura de pedeapsa (6-20)

53' ESEU pentru Romania reusit pe fondul unei teribile erori a lui Gardner. Ionut Dimofte a culcat balonul in terenul de tinta advers. Dumbrava transforma si Romania este in grafic

50' Intrare din lateral si portughezii primesc lovitura de pedeapsa. Rateaza Gardner si scorul ramane nemodificat

49' Dumbrava transforma si Romania isi mareste avantajul la 13-3

48' Este randul echipei Romaniei sa primeasca lovitura de pedeapsa. Pozitia este buna, la 35 metri de butul advers

47' Din pacate ratam o mare sansa de eseu, portughezii primind lovitura de pedeapsa la doar trei metri de terenul lor de tinta, dupa ce stejarii nu au eliberat la timp balonul din gramada

45' Romania domina jocul in debutul reprizei secunde. Avem posesia in 22-ul advers

44' Este gasita o margine la 10 metri de terenul de tinta portughez. Gazdele repun balonul in joc si trimit in margine de asemenea

42' Repunere din margine a lui Tincu. Balonul este prins bine de Burcea si Romania are posesia in jumatatea adversa

17:57 Incepe repriza secunda a meciului de la Lisabona

17:47 Final de prima repriza

37' Dumbrava transforma si Romania conduce cu 10-3

36' In cele din urma arbitrul intalnirii dicteaza eseu de penalitate, dupa ce gazdele au prabusit deliberat gramada ordonata. 8-3 pentru Romania

33' Atac sustinut al tricolorilor, care au reusit sa se apropie la doar 5 metri de terenul de tinta advers. Avem repunerea in gramada

30' Momente dificile pentru apararea Romaniei, potughezii presand la doi metri de terenul nostru de tinta. In cele din urma balonul este scos si trimis in margine

29' Gardner rateaza si scorul ramane egal

28' Stelian Burcea este eliminat si Portugalia primeste lovitura de pedeapsa la 55 metri de butul nostru

25' Danut Dumbrava transforma o lovitura de pedeapsa si Romania egaleaza scorul pe tabela, 3-3

24' Mutam jocul in partea de teren a Portugaliei si Ciuntu patrunde in forta la limita 22-ul advers

21' Joc de uzura in jumatatea Romaniei, lusitanii avand posesia balonului

18' Jocul stejarilor nu se leaga in acest debut de partida, gazdele primind o noua lovitura de pedeapsa

15' Atac sustinut pe partea stanga, dar gazdele primesc in cele din urma lovitura de pedeapsa pentru un balon blocat de stejari in gramada

12' Fundasul Joe Gardner rateaza tinta si scorul ramane 3-0 pentru Portugalia

11' O noua lovitura de pedeapsa pentru gazde, a doua deja in aceasta partida

10' Portughezii preseaza la limita 22-ul Romaniei, stejarii avand introducerea intr-o gramada ordonata

Gazdele au deschis scorul in urma unei lovituri de pedeapsa de la aproximativ 60 metri