Rugby

Asa am trait: Romania - Georgia 22-10

Meci de totul sau nimic pentru nationala de rugby a Romaniei, sambata, contra Georgiei in Cupa Europeana a Natiunilor, stejarii impunandu-se cu 22-10 la capatul unei partide extrem de disputate.
FINAL DE PARTIDA. Romania invinge Georgia, scor 22-10.

80+' Dumbrava transforma si Romania conduce cu 22-10

80' Lovitura de pedeapsa pentru Romania pentru ca un georgian a blocat balonul la pamant

80' Georgia repune din margine la centrul terenului

76' Stejarii scapa cu fata curata dintr-o fata limita, georgienii presand la doar cativa metri de terenul nostru de tinta

70' Georgienii au posesia in jumatatea noastra, dar Dumbrava recupereaza si degajeaza terenul

66' Ratam o buna sansa in 22-ul advers, unul dintre stejari prabusindu-se intentionat peste o gramada. Repunere in margine a georgienilor

57' Lovitura de pedeapsa pentru Georgia de pe linia de 22 a Romaniei. Transforma Malaguradze si scorul se strange la 19-10

51' Se dicteaza si lovitura de pedeapsa pentru echipa Romaniei. Dumbrava transforma si scorul devine 19-7

50' Se aude fluierul centralului si meciul este intrerupt: se dicteaza placaj fara balon si un gruzin este trimis 10 minute pe banca pedepselor. Superioritate numerica pentru echipa Romaniei

49' Dimofte ajunge cu balonul la doar un metru de terenul de tinta advers

45' Superba apararea Romaniei, stejarii recuperand balonul si Dumitras a gasit o margine extraordinara in limita 22-ul georgian

44' Gramada cu introducere georgiana la 10 metri de terenul nostru de tinta

42' Atac bun al stejarilor pe trei sferturi. Mingea este in 22-ul advers si Dumbrava reuseste o lovitura de picior cazuta (drop gol) si scorul devine 16-7

14:57 A inceput partea secunda a meciului, Georgia avand repunerea balonului

40+' Dumbrava transforma fara probleme si Romania intra la cabine cu 13-7

40+' Lovitura de pedeapsa pentru Romania in finalul primei reprize

40' Ultimele actiuni ale primei reprize. Stejarii au posesia si Dumitras degajeaza in jumatatea georgiana

38' Fercu a iesit cu balonul in margine, iar oaspetii au repunerea din propria jumatate

34' Tincu repune balonul din margine, dar la recuperare gerogienii sunt mai atenti si obtin posesia

32' Schimbare in echipa Romaniei: intra Gal in locul lui Dascalu

30' Dumitras trimite in margine, dar georgienii reiau atacurile pe trei sferturi. Recuperam in cele din urma prin Ciuntu

29' Moment de presiune al georgienilor la 5 metri de terenul nostru de tinta. Gramada cu introducerea Romaniei

27' Atac periculos al oaspetilor care se incheie cu un inainte in propriul nostru 22

25' Gramada ordonata cu introducere a gruzinilor in jumatatea Romaniei

13' Romania revine la conducere dupa ce Dumbrava a transformat o lovitura de pedeapsa

11' Gruzinii revin rapid pe tabela, Abuseridze reusind eseul pentru echipa caucaziana

7' Dan Dumbrava transforma eseul si scorul devine 7-0

5' Debut in forta al stejarilor si Ovidiu Tonita reuseste sa culce balonul in terenul de tinta al gruzinilor

14:00 A inceput meciul de pe stadionul Arcul de Triumf