Handbal

HC Zalau - Oltchim Ramnicu Valcea, scor 26-32, in etapa a XXIII-a a Ligii Nationale

Campioana la handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea s-a impus, sâmbata, în deplasare, în fata formatiei HC Zalau, scor 32-26 (18-15), în meci contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii Nationale.

Handbalistele de la Oltchim au fost primite cu flori si jucarii de plus la prezentarea oficiala. Pe teren, replica formatiei antrenate de Gheorghe Tadici, fost tehnician si la Oltchim, a fost puternica.

Oaspetele au condus la limita în prima repriza, dar HC Zalau a reusit sa egaleze si sa preia conducerea, 12-11 (min. 22). Oltchim a revenit înaintea pauzei si a continuat în ritm ascendent, reusind detasarea maxima pe tabela în minutul 50, 19-29.

Victoria nu a mai putut fi pusa la îndoiala, campioana acumulând 46 de puncte, dupa 23 de runde.

Marcatoare:

HC Zalau – Holhos 11 goluri, Czeczi 4, Molfea 4, Ailincai 3, Somoi 2, Coadalata 2.

Oltchim – Nechita 5 goluri, Pidpalova 4, Neagu 4, Stanca 3, Gatzel-Han 3, Luca 3, Elisei Ardean 3, Manea 3, Vizitiu 3, Simkute 1.

În celelalte partidei din cadrul rundei a XXIII-a s-au înregistrat urmatoarele rezultate:

HCM Roman-CSM Cetate Deva 26-22

Tomis Constanta-HCM Buzau 26-24

Otelul Galati-Rulmentul Brasov 28-25

Universitatea Resita-Dunarea Braila 20-24

HCM Stiinta Baia Mare-Stiinta Bacau 39-26

Rapid Bucuresti-“U” Jolidon Cluj 29-36.

Etapa urmatoarea, a XXIV-a, va fi intermediara, meciurile fiind programate în 29 aprilie.

În devans la runda a XXV-a, luni (ora 17.00) se va juca partida dintre HCM Stiinta Baia Mare si Oltchim Râmnicu Vâlcea.

Dupa 23 de etape disputate în acest sezon, pe primele trei locuri ale clasamentului se afla, în ordine, Oltchim Râmnicu Vâlcea (46 de puncte), „U” Jolidon Cluj (34) si HCM Stiinta Baia Mare (31).