Handbal

Steaua Bucuresti - Minaur Baia Mare, scor 24-22, in etapa a XXI-a a Ligii Nationale

Echipa de handbal masculin Steaua Bucuresti a învins sâmbata, pe teren propriu, cu scorul de 24-22 (11-10), formatia Minaur Baia Mare, într-un meci contând pentru etapa a XXI-a a Ligii Nationale.

Prin prisma locurilor din clasament – Steaua pe 3 si Minaur pe 11 – partida de la Chiajna nu era recomandata a fi un derby. Baimarenii, cu vistieria goala de luni bune, au contrazis însa previziunile, jucând de la egal la egal cu Steaua (6-6, min. 18), reusind sa preia si conducerea înaintea pauzei (9-10, min. 28).

Steaua a avut avantaj la limita 35 de minute, dar n-a reusit desprinderea, mai ales din cauza actiunilor ofensive pline de impulsivitate, care au adus si multe ratari. În repriza secunda, gazdele si-au revenit, 18-13 (min. 40), pe fondul unui joc la fel de bun ca în debutul confruntarii.

Steaua a fortat în ultimul sfert de ora, obtinând o victorie muncita, dar nu fara emotii (20-19, min. 49), care îi consolideaza locul trei (27 puncte), dupa liderul HCM Constanta (36) si UCM Resita (34).

Marcatori:

Steaua – Georgescu 8 goluri, Cian 6, Stavrositu 4, Novanc 3, Vujadinovici 2, Mazilu 1.

Minaur – Bondar 7 goluri, Stamate 5, Asoltanei 3, Varady 2, Mihai 1, Musteata 1, Popescu 1, Câmpean 1, Pop 1.

În devans s-au mai jucat meciurile dintre Dinamo Bucuresti-CSU Suceava, scor 30-34, si CSM Satu Mare-UCM Resita, scor 33-34.

Tot sâmbata mai este programat meciul HC Odorhei - "U" Transilvania Cluj, iar duminica se vor juca Rom Cri Brasov-Eneriga Pandurii Tg. Jiu si Poli Timisoara-Stiinta Bacau.