Alte Sporturi

Viorica Tigau, locul sapte la saritura in lungime

Atleta Viorica Tigau s-a clasat duminica pe locul 7, în finala probei de saritura în lungime, la Campionatele Mondiale de sala, de la Istanbul.
Sportiva din lotul României nu a prins o zi prea buna în finala de duminica, reusind doar doua sarituri, din sase încercari, de 6.34 metri si 6.09 metri. Viorica Tigau s-a clasat pe locul 7, finala fiind câstigata de Brittney Reese (SUA), care a stabilit un record al competitiei, cu 7.23 metri, urmata de podium de Janay Deloach (SUA, 6.98 metri) si Shara Proctor (Marea Britanie, 6.89, nou record al tarii sale).

Delegatia României a mai avut o singura prezenta în finale la Istanbul, prin Esthera Petre, la saritura în înaltime, proba în care sâmbata a ocupat locul 7.

Obiectivul tricolorilor, acela de a câstiga o medalie, mai poate fi atins duminica, în ultima zi a CM de sala, doar prin stafeta feminina de 4x400 de metri, finala fiind programata în cursul dupa-amiezii.