Alte Sporturi

Bronz romanesc la judo

Sportiva Andreea Chitu a cucerit medalia de bronz la categoria 57 de kilograme, la Cupa Mondiala de judo de la Sofia, care se încheie duminica.
Andreea Chitu a avut o dubla victorie în recalificarile categoriei, în fata adversarelor din Franta, Lola Benarroche si Caroline Lantioine. În grupa B, Chitu le-a învins pe Sharone Dinasta (Italia) si Gergana Vatsova (Bulgaria), dar a cedat apoi în fata rusoaicei Ekaterina Melnikova, ajungând în recalificari.

La categoria 48 de kilograme, Diana Kovacs si Violeta Dumitru nu au trecut de turul I, în timp ce la 52 de kilograme, Ioana Matei a fost eliminata în turul secund de Delphine Delsalle (Franta). La aceeasi categorie, Andreea Catuna a fost victorioasa în prima lupta, cu Liudmila Afendikova (Ucraina), dar a cedat în urmatoarea, în disputa cu turcoaica Aynur Samat.

La categoria 63 kilograme, Simona Mara a fost eliminata si ea în turul I.