Lucescu si-a luat revansa in fata lui Wenger

Dupa umilinta suferita in urma cu doua saptamani pe Emirates din Londra, unde Sahtior a fost calcata in picioare de trupa de pusti a lui Arsene Wenger, de aceasta data 'minerii' din Donetk pregatiti de Mircea Lucescu au obtinut o victorie vitala in ecuatia calificarii in optimi.
Sahtior s-a impus cu 2-1, dar cei care au deschis scorul au fost tunarii, Walcott deschizand scorul inca din minutul 10.

Gazdele au egalat cu sansa, dupa ce lovitura de cap a lui Chygrynskiy a fost deviata in propria poarta de tanarul Eastmond (19 ani).

Fostul tunar Eduardo a stabilit scorul final, marcand impotriva fostei sale echipe.

In cealalta partida a Grupei H, Sporting Braga s-a impus cu 1-0 pe terenul sarbilor de la Partizan Belgrad, lusitanii pastrandu-se in cursa pentru optimi. Unicul gol al meciului a fost marcat de Moises in minutul 36.