Ligue 1

Paris Saint Germain a castigat Cupa Frantei

Echipa Paris Saint Germain este noua detinatoare a Cupei Frantei, dupa ce a invins, sambata seara, in finala, pe AS Monaco, scor 1-0.
Unicul gol al meciului de pe Stade de France a fost marcat de Guillaume Hoarau in minutul 105.

PSG a dominat ultima parte a reprizei secunde, cea mai mare ocazie apartinandu-i turcului Mevlut Erding, care a pacalit jocul la offside al monegascilor, dar a trimis putin peste transversala in tentativa de a-l loba pe portarul Stephane Ruffier.

In urma acestui succes, formatia din capitala Hexagonului a salvat un sezon slab, in campionat trupa lui Antoine Kombuare navigand in zona de mijloc a clasamentului.

Pentru PSG este a opta Cupa a Frantei din palmares si prima dupa patru ani, ultima reusita datand din 29 aprilie 2006, cand echipa din capitala a invins, cu 2-1, marea rivala Olympique Marseille.

Aceasta din urma ramane cu cele mai multe trofee castigate, zece la numar, ultimul insa fiind obtinut in 1989.

Onlinesport: Dumitru Stircu