Liga 2

Seria 1: Codasele clasamentului tin in sah echipele de top

Liderul serie se impiedica de candidata la retrogradare CF Braila; Cs Otopeni nu reuseste decat un egal la Braso ; FOREX clacheaza pentru a doua oara consecutiv; Dunarea Giurgiu scoate doar un punct cu Snagov; Dunarea Galati si Petrolul castiga teren in lupta pentru promovarea in Liga 1.
Gloria Buzau - CF Braila:
“Liderul tinut in sah de CF Braila ”

Liderul seriei nu a putut conta pe Bunica intr-un meci in care intalea una dintrre candidatele la retrogradare.  Partida a fost arbitrata de urmatoarea brigada Silviu Bogdan Mihai Iliescu, Florin Buzarnescu, Daniel Ticlea. Gazdele au jucat slab, brailenii au jucat indraznet . In minutul 26 gazdele ataca si rateaza deschiderea scorului prin Doicaru. Minutul 35, oaspetii ataca prin Tismanaru care suteaza din careu pe langa poarta

Oaspetii continua sa atace prin Garleanu care suteaza dar respinge portarul gazdelor. Jaber rateaza o lovitura de la 11 metri obtinuta de Ion Viorel. Minutul 72, Cl. Ionescu de la Gloria suteaza peste poarta. Punct nesperat obtinut de oaspeti. O surpriza de proportii si un scor alb care reflecta neputinta buzoienilor. Scor final 0-0.

Petrolul Ploiesti - Chimia Brazi:
“Lanterna rosie, fara baterii”

La Moreni, Petrolul a primit vizia celor de la Chimi Brazi, lanterna rosie Seriei 1. Ambele echipe au avut indisponibilitati pentru acest meci. De la gazde au lipsit Dumitru, Luput, Marinescu si Ghita, suspendati pentru cartonase galbene si Costisor care este accidentat.  Condamnati la retrogradare, oaspetii nu au putut conta pe Iacob si Radoi, ei fiind suspendati. Minutul 20, lovitura de colt Stanca, incheiata cu un sut pe langa poarta.

Gazdele deschid scorul dupa o actune cursiva care il are in prin plan pe Hodoroaba ca pasator, finalizata printr-un un sut perfect de la 13-14 metri. Minutul 31, Petrolul inscrie printr-o lovitura de cap boltita a lui Sanic, in urma nei centrari perfecte venita de la Stan.

In minutul 42 gazdele reusesc sa marcheze dupa un sut sec sub bara fara sanse pentru portarul oaspetilor. Petrolul se distanteza, autorul primului gol reusind un hattrick. Minutul 57, Chimia reuseste un gol dupa un sut puternic executat de Minciuna. Meci dominat exclusiv de Petrolul la capatul caruia reuseste sa obtina tri puncte. Scor final 4-2.

Prefab 05 Modelu - Sportul Studentesc:
“Punct obtinut cu greu de studenti ”

Aflata intr-o pasa proasta, formatia patronata de Marian Milut, ciuntita dupa meciul de etapa trecuta, a primit vizita studentilor, intr-un meci din care spera sa obtina un rezultat bun pentru a nu mai avea emotii pe final de campionat. Minutul 40, Ferfelea deschide scorul pentru Sportul printr-un gol la vinclu in urma unei lovituri libere.
Minutul 42 gazdele egaleaza dupa o balbaiala in careu finalizata de Rotaru. Prefab reuseste sa inscrie dupa un atac si un sut din alergare a lui Marian Serban, omul meciului. Minutul 68, Oaie Marius inscrie si egaleaza pentru studenti dupa ce a ramas liber cu poarta goala. Scor final 2-2.

FC Brasov - CS Otopeni:
“Valoarea in duel de Liga II”

Meci intre doua echipe puternice si cu pretentii pentru promovare, desi stegarii cam pierdusera contactul cu plutonul echipelor ce se aflau in in lupta pentru promovoare.  Inainte de meci, Stoica mentiona:"In lipsa lui Maghici suspendat si Voicu accidentat vom intalni o echipa care are cam acelasi parcurs ca si noi, este o formatie in revenire cu 2 victorii consecutive, o echipa care sta acolo in fata, care joaca bine in deplasare si care este condusa de un antrenor cu experienta promovarii in persoana lui Costel Orac.

In minutul 14, FC Brasov reuseste dschiderea scorului dupa o lovitura de cap a lui Simic in urma unui corner. Minutul 17, brasovenii rateaza o noua ocazie prin Oros care suteaza din 17 metri peste poarta. Oapetii inscriu dupa un atac in care atacantii scapa si marcheaza pe langa portar. Scor final 1-1.

Cetatea Suceava - FCM Bacau:
“Zidurile Cetatii nedaramate”

Cu un retur dezastruos in care au reusit sa obtina doar un punct, cu o aparare greoaie si un atac slab, Cetatea si-a jucat ultima sansa de a mai spera la mentinerea in Liga II. Gazdele au intalnit pe FCM Bacau, o echipa bine pozitionata in clasament ce are ca baza forma buna a atacantilor Marian Tanasa si Bobi Verdes si care a venit azi la Suceava cu un efectiv aproape complet, singurul indisponibil fiind Alin Doltea ce se va opera luni de hernie.

Minutul 7, lovitura libera Tanase, Mauriche loveste balonul cu capul si inscrie pentru 0-1. Minutul 8,  atac supranumeric finalizat de Roberto care inscrie si egaleaza. Minutul 86 gazdele reusesc sa inscrie dupa o lovitura libera din 20 metri executata perfect la vinclu. La capatul unui meci care pe care Ctetatea reuseste sa obtina o victorie care ii mentin justificate sperantele de a ramana in Liga II. Scor final 2-1.

FC Sacele - FOREX Brasov:
“Promovarea - o tinta ireala”

Dupa ce au pierdut un tempo in lupta pentru promovare, cei de la FOREX au luat masuri schimband antrenorul Adrian Harlab, cel ce spunea ca nu a crezut niciodata in sansa echipei sale de a promova. In locul sau a fost instalat Gabi Stan, cel mai titrat antrenor al echipei rivale din Brasov. De cealalta parte gazdele sperau la un rezultat bun pentru a scapa de emotiile unei posibile retrogradari. Dominatie a gazdelor care rateaza prin Pandele.

Manea executa bine o lovitura libera, insa trimite prin zid pe langa poarta. Gazdele deschid scorul prin Dani, omul meciului, care a executat excelent o lovitura libera, mingea intalneste bara si se opreste in poarta. Socr final 1-0 iar FOREX clacheaza pentru a doua oara consecutiv.

Dunarea Galati - FC Botosani:
“Intalnire cu trecutul ”

Vizand lupta pentru ocuparea locului 2, care sa le asigre promovarea in prima liga, Dunarea Galati a intalnit azi echipa FC Botosani antrenata de Mihai Ciobanu cel care antrenase in trecut si echipa gazda. Partida a fost condusa de o brigada de arbitri formata din Iosif Erdei,  Ionut Borcan, Petre Geambazu si Marian Carp.

Gazdele ataca si obtin o lovitura libera. Centrare in careu si sut in portar. Minutul 20, oaspetii ataca prin Matei care suteaza pe langa poarta. Minutul 34 gazdele nu reusesc deschiderea scorului dupa o executie lamentabila. Minutul 54, lovitura liberaexecutata, primeste Butaseaca si inscrie. Dupa un joc dur practicat de oaspeti Dunara Galati reuseste sa obtina 3 puncte care ii cresc sperantele pentru promovare. Scor final 1-0

Delta Tulcea - FCM Campina:
“Spectacol fotbalistic in Delta ”

Pe o vreme excelenta de fotbal, 1500 spectatori au vazut un adevarat spactacol fotbalistic. Minutul 11,  Stefan Ciobanu rateaza deschiderea scorului pentru gazde, trecand pe langa o centrare de pe partea dreapta. Minutul 57, o noua centrare de pe partea dreapta, St. Ciobanu loveste mingea cu capul si inscrie. Minutul 63,  Nanu suteaza din 6 metri dupa o centrare perfecta si inscrie golul doi pentru gazde. Minutul 78, Delta obtine o lovitura libera, nefructificata insa, sutul slab fiind retinut de portar. Scor final 2-0

Snagov - Dunarea Giurgiu

Un meci slab fara faze multe de poarta incheiat la egalitate. In minutul 68 gazdele reusesc deschiderea scorului. In minutul 87 oaspetii reusesc egalarea. Scor final 1-1