Liga 2

Liga 2: Rapid invinge la Calarasi echipa lui Ionel Ganea

Etapa intermediara din Liga 2 a programat in Seria I confruntarea dintre Dunarea Calarasi, formatie pregatita de fostul international Ionel Ganea, si Rapid Bucuresti, echipa la care acesta a jucat in 1999 si 2007.

Castig de cauza au avut giulestenii pregatiti de Dan Alexa, cu 1-0, unicul gol al meciului de la Calarasi fiind marcat de Kusnir in minutul 71. Gazdele de la Dunarea Calarasi au avut un gol anulat pe motiv de offside in minutul 10.

Rapid ajunge astfel la a patra victorie la rand si ramane pe locul doi in clasamentul Seriei I, la un punct in spatele liderului Dacia Unirea Braila (16 puncte).

Brailenii au dispus acasa de Ceahlaul Piatra Neamt, scor 2-1, cu un gol marcat in minutul 85.

Rapid CFR Suceava isi pastreaza locul al treilea dupa 3-2 pe teren propriu cu CS Balotesti, echipa care a incheiat partida in inferioritate numerica.

SC Bacau, formatie calificata in optimile Cupei Romaniei a pierdut acasa in fata celor de la ACS Berceni, cu 1-0.

Intr-o alta partida, Bucovina Pojorata a dispus de Farul Constanta, cu 3-1, iar "marinarii" raman in afara locurilor de playoff.

Seria II

Derby veritabil la Arad intre UTA Batrana Doamna si FC Baia Mare, echipa care va intalni Steaua in optimile Cupei Romaniei. Meciul s-a incheiat nedecis, 1-1, dar baimarenii raman la conducerea seriei, cu 15 puncte.

Soimii Pancota urmeaza la un punct formatia din Baia Mare in urma succesului de acasa cu CS Mioveni, scor 1-0, echipa lui Claudiu Niculescu fiind intr-o vizibila scadere de forma.

Un alt meci tare s-a jucat la Medias, unde Gaz Metan a remizat fara goluri cu CSM Rm.Valcea si ramane pe locul trei in clasament, cu 13 puncte.

Alte rezultate: Chindia Targoviste-Caransebes 3-0, FC Bihor-Metalul Resita 2-1, Unirea Tarlungeni-FC Brasov 2-2. Gazdele au preluat conducerea in inferioritate numerica, minutul 86, dar in prelungirile partidei Putanu, fostul jucator de la Viitorul, a adus egalarea pentru Stegari.