Fotbal European

Surpriza in Cupa Italiei. Napoli eliminata de Cremonese la loviturile de departajare

Optimile de finala din Cupa Italiei au adus o noua surpriza prin eliminarea echipei Napoli, liderul din Serie A, de catre ultima clasata Cremonese.

Scorul la finalul timpului regulamentar a fost 2-2, tabela ramanand nemodificata dupa cele doua reprize de prelungiri.

Pickel a deschis scorul pentru Cremonese (18), pentru ca Napoli sa intoarca rezultatul in cinci minute prin Jesus (33) si Simeone (36). Felix a adus egalarea pentru echipa din nordul Italiei, cu trei minute inaintea finalului celor 90 regulamentare.

Cremonese a transat calificarea la loviturile de departajare, impunandu-se cu 5-4, dupa ce ramasese in inferioritate numerica din minutul 100. Leonardo Sernicola a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.

Singura ratare i-a apartinut lui Stanislav Lobotka la a patra serie de lovituri.

In sferturile de finala, Cremonese va intalni pe AS Roma, meci programat la 1 februarie.