Atletico Madrid elimina PSV Eindhoven la loviturile de la 11 metri

Atletico Madrid s-a calificat, marti seara, in sferturile de finala din Liga Campionilor dupa ce a eliminat-o pe PSV Eindhoven, cu 8-7 in urma loviturilor de departajare. La finalul celor 90 de minute programate pe Vicente Calderon scorul a fost 0-0 la fel ca in tur, astfel ca s-a intrat in prelungiri si apoi s-a trecut la loterial loviturilor de la 11 metri.

Aceasta dupa ce returul de pe Vicente Calderon nu a fost deloc lipsit de actiuni ofensive la cele doua porti.

Antoine Griezmann, atacantul francez in mare forma pana acum in tricoul lui Atletico, a dat startul ratarilor in minutul 15, cand nu l-a putut invinge pe Zoet din cativa metri.

Acelasi Koke care centrase la ratarea lui Griezmann a pus mingea in joc si in minutul 17 dintr-un corner, cand lovitura de cap a lui Godin a trecut putin peste poarta.

Griezmann, jucator cu o cota foarte buna pentru marcarea unui gol, a dat din nou palpitatii pariorilor in minutul 37. Lovitura acestuia de cap a fost respinsa de portarul Zoet.

Atletico a inceput in forta partea secunda si Jimenez a ratat de putin poarta cu capul in urma unui corner in minutul 49..

Cea mai mare ocazie a celor de la PSV Eindhoven a venit in minutul 55 la sutul lui Locadia din marginea careului. Mingea deviata de portarul Oblak a intalnit stalpul din stanga al portii gazdelor.

Griezmann si-a continuat recitalul ratarilor in minutul 83 cu un sut in bratele lui Zoet.

Astfel, meciul a intrat in prelungiri si cum in cele doua reprize suplimentare de 15 minute fiecare niciuna dintre echipe nu a marcat s-a ajuns la loteria loviturilor de departajare.

Atletico Madrid s-a impus, cu 8-7, in urma loviturilor de la 11 metri. Singura ratare a venit din partea lui Narsingh, iar Juan Fran a declansat fiesta pe Vicente Calderon.

Pentru gazde au mai marcat, in ordine, Griezmann, Gabi, Koke, Niguez, Torres, Jimenez si Felipe Luis. Golurile lui PSV au fost aduse de Van Ginkel, Guadrado, Propper, Bruma, Moreno, Lestienne si Arias.

Narsingh, jucator intrat pe teren in minutul 118, a trimis in forta si mingea a lovit transversala semnand practic eliminarea lui PSV.

Statistica

Pentru Atletico Madrid este al 13-lea meci in ultimele 17 disputate in Liga Campionilor fara gol primit. Impresionanta defensiva trupei lui Diego Simeone.

Atletico Madrid: Oblak; Juanfran, Gimenez, Godin (Lucas 89), Filipe; Koke, Gabi, Augusto (Torres 56), Saul; Carrasco (Kranevitter 75), Griezmann.

PSV Eindhoven: Zoet; Arias, Bruma, Isimat-Marin, Moreno, Willems (Brenet 75); Guardado, Propper, Van Ginkel; De Jong (Narsingh 118), Locadia (Lestienne 87).

Meciul a fost arbitrat la centru de englezul Mark Clattenburg.