Volei

Tomis Constanta mai face un pas spre playoff-ul Ligii Campionilor

Echipa Tomis Constanta a salvat o minge de meci in deplasare cu belgienii de la Knack Roeselare inainte de a castiga cu 3-2 in decisiv, victorie care o apropie pe campioana Romaniei de playoff-ul Ligii Campionilor la volei masculin.

Constantenii au castigat primul set cu 25-20, dar l-au pierdut pe urmatorul cu acelasi scor, pentru ca in al treilea gazdele sa se impuna mai clar, cu 25-18.

Gazdele au condus in permanenta in setul al patrulea si la 24-23 cei de la Tomis au salvat o minge de meci.

Din acel moment meciul s-a intors in favoarea voleibalistilor de la malul Marii Negre. Acestia au egalat la seturi si in decisiv s-au impus cu 15-10.

Tomis este lidera in Grupa A, cu 10 puncte, urmata de Knack Roeselare (6), Copra Volley Piacenza (5) si Dragons Lugano (0).

Piacenza si Lugano joaca miercuri, iar pentru Tomis urmeaza meciul cu lanterna rosie din Lugano pe 21 ianuarie.

Castigatoarele celor sapte grupe si cele mai bune cinci echipe de pe locul al doilea se califica in playoff.