Rugby

Anglia, victorie cu punct bonus ofensiv in deschiderea Cupei Mondiale

A 8-a editie a Cupei Mondiale de rugby a debutat, vineri seara, pe stadiunul Twickenham din Londra, templul rugbyului englez, cu meciul dintre echipa gazda, Anglia, si Fiji, partida care a contat pentru Grupa A.

Englezii s-au impus cu 35-11 (18-8) la capatul unui meci pe care l-au controlat in totalitate.

Mike Brown si-a trecut in cont doua eseuri, rezerva Billy Vunipola a culcat si el balonul in terenul de tinta advers, iar un eseu a fost dictat drept penalizare impotriva echipei din Pacific chiar in debutul meciului.

George Ford a transformat doua lovituri de pedeapsa si unul dintre eseuri.

Punctele fijienilor au fost aduse de Nadolo (eseu si lovitura de pedeapsa), respectiv Volavola (lovitura de pedeapsa).

Dupa ce Anglia a ratat o lovitura de pedeapsa in finalul primei reprize si a intrat la cabine doar cu zece puncte avans, fijienii s-au aparat mult mai bine in partea secunda, au comis mai putin erori si in minutul 64 Volavola reducea diferenta la doar un eseu transformat (18-11).

A fost momentul care a trezit Anglia la lupta si selectionata trandafirului a fortat mai marcat 17 puncte pana la final, obtinand si punctul bonus ofensiv acordat pentru cel putin patru eseuri izbutite intr-un meci.