30
25
Romania

Romania invinsa de Rusia in preliminariile pentru Campionatul European

Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa de campioana olimpica Rusia, in deplasare, miercuri dupa-amiaza de la ora 17:30 intr-un meci din preliminariile pentru Campionatul European din acest an.

Romania avea punctaj maxim dupa primele doua meciuri din grupa, partide castigate cu Austria si Portugalia.

Astfel, echipa noastra are nevoie de o victorie in cele doua meciuri cu Rusia pentru a-si asigura in mare masura calificarea de pe primul loc la Campionatul European.

Rusia a pierdut surprinzator in fata Austriei, rezultat care a complicat calculele pentru locul doi.

Meciul Rusia - Romania se disputa la Togliatti, acolo unde recent SCM Craiova a obtinut calificarea in semifinalele Cupei EHF invingand echipa locala Lada.

55'

Rusia dezlantuita in aceste momente de final. Gol dupa gol marcat de campioana olimpica.

50'

Ardean-Elisei inscrie din 7 metri. Avem superioritate numerica, dar primim gol de la Snopova.

48'

Incredibila ratare! Chiper arunca in bara, apoi se intoarce cu spatele la poarta. Mingea a revenit si putea fi recuperata.

48'

Eliminare 2 minute

Pe contraatac Pintea obtine 7 metri si eliminarea Irinei Snopova.

48'

Excelent agata mingea Dumanska la un lob incercat de Makeeva pe contraatac.

47'

Ratam doua atacuri la rand cu Laslo in prim plan.

46'

Primul gol al meciului pentru Maslova, de asemenea o rezerva a Rusiei.

44'

Aruncare de la 7 metri ratata de Neagu fata in fata cu rezerva Trusova.

43'

Neagu ajunge la cota 8 reusite dupa o aruncare de la 7 metri transformata.

40'

A doua eliminare incasata de Neagu in acest meci.

38'

Dimitrieva e in continuare imposibil de oprit si Rusia se desprinde din nou pe tabela la patru goluri.

18:04

Se termina prima repriza. Rusia intra cu doua goluri avantaj la cabine. Dimitrieva a fost cea mai buna marcatoare de pana acum, cu 7 reusite.

30'

Neagu arunca pe langa poarta.

27'

Romania se apropie la un singur gol dupa o noua reusita marca inregistrata Cristina Neagu.

26'

Inscrie si Chiper pe contraatac si Rusia mai are doar doua goluri avantaj.

25'

Neagu scutura plasa din zece metri si revenim la trei goluri. Sunt momente bune pentru echipa noastra.

24'

Neagu isi trece in cont al patrulea gol in acest meci dupa o aruncare de la 7 metri.

20'

Gol spectaculos marcat de Neagu cu o aruncare exploziva de la 9 metri.

19'

Al doilea gol marcat de Pintea dupa o combinatie rapida cu Neagu.

19'

Scorul capata proportii si Rusia se distanteaza la un ingrijorator 14-8.

15'

Dimitrieva obtine eliminarea la Neagu.

14'

Neagu o gaseste excelent pe Pintea si pivotul nostru inscrie dupa o intoarcere cu adversara in spate.

13'

Revenim la trei goluri prin Neagu. Urmeaza o interventie salvatoare din partea portaritei Dumanska, mingea ramane la rusoaice si acestea obtin 7 metri.

12'

Dimitrieva isi trece in cont al cincilea gol. Este de neoprit aceasta jucatoare. Replica Romaniei vine din partea lui Chiper.

12'

Jocul se reia cu un gol rapid marcat de Buceschi.

12'

Timeout

Ambros Martin opreste jocul cu primul timeout.

11'

Al treilea gol pe care il primim la rand in inferioritate numerica, dupa ce Dragu fusese eliminata doua minute.