Handbal

Le-am calcat in picioare! Romania invinge categoric Danemarca si face un pas mare spre Rio

Nationala feminina a Romaniei a predat o adevarata lectie de handbal echipei Danemarcei chiar pe terenul acesteia de la Aarhus in prima zi a turneului de calificare la Jocurile Olimpice. Tricolorele s-au impus, cu 32-27 (19-13), dupa ce cu trei minute inaintea finalului am avut chiar si zece goluri avantaj.

Romania a condus meciul in permanenta si niciun moment nu s-a pus problema echipei castigatoare.

Cu o Cristina Neagu in mare forma atat la finalizare, cat mai ales la pasare, Romania s-a dovedit net superioara adversarei la toate capitolele jocului.

Neagu nu a mai gasit poarta in debutul partii secunde si danezele au prins curaj, revenind la cinci goluri pe tabela (23-18). Acesta a fost de altfel si singurul moment in care am avut emotii, insa Romania si-a revenit rapid si a refacut ecartul de sapte goluri din prima parte.

Eliza Buceschi si-a intrat in rol la finalizare si a secondat-o excelent in joc pe Neagu, iar Oana Manea a facut la randul sau o partida remarcabila pe pivot.

Cu trei minute inaintea finalului tabela arata un neverosimil 32-22, iar in final danezele ne-au marcat trei goluri la rand profitand de relaxarea noastra.

Un succes la sapte goluri diferenta care ne apropie de calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio.

Sambata jucam impotriva Uruguayului, cea mai slaba echipa a turneului, si nu se poate pune in mod normal decat problema scorului.

Uruguay a fost invinsa de Muntenegru, scor 34-19, in prima partida a turneului.

MINUT cu MINUT Romania-Danemarca

FINAL Romania - Danemarca 32-25

21:33 S-a terminat. Romania spulbera Danemarca doar cu sapte goluri diferenta. Am condus cu zece goluri, dar ne-am relaxat in ultimele minute si am primit trei la rand.

60 - Ultimul minut. Szucs este eliminata si danezele inscriu din 7 metri (32-24).

56 - Se mentine diferenta de 9 goluri dupa ce Neagu o angajeaza excelent pe Chintoan pe pivot (31-22).

52 - Elisei inscrie de pe extrem. Marcam din toate pozitiile si Danemarca e KO (30-21).

51 - Marcam prin Manea, dar Buceschi acuza o accidentare la glezna piciorului stang (29-21).

49 - Neagu inscrie in cele din urma in aceasta repriza si refacem diferenta de sapte goluri din prima parte (28-21).

43 - Cu Neagu odihnita echipa este trasa dupa ea de Buceschi. Danezele depasesc cu usurinta apararea noastra (25-20).

42 - Neagu nu prea mai prinde poarta in aceasta repriza si Danemarca se apropie (23-18).

38 - Elisei scoate a doua aruncare de la 7 metri in aceasta repriza si eliminarea lui Ostergaard.

35 - Inca o minge trimisa in bara de Neagu si danezele ne penalizeaza rapid (20-14).

33 - Buceschi obtine aruncarea de la 7 metri. Eliza inscrie pentru 20-13 dupa ce intr-o prima faza ratase. Arbitrii germani au vazut bine ca o daneza intrase in semicercul de 9 metri.

32 - Neagu trimite in bara de la 7 metri! A doua ratare consecutiva.

32  - Ce ratare Cristina Neagu! Singura pe semicerc trimite pe langa poarta. Recuperam in defensiva si Chiper scoate aruncarea de la 7 metri cu pretul unei accidentari.

31 - Aruncare peste poarta a danezelor si avem mingea.

20:53 A inceput repriza a doua cu Danemarca in atac.

20:37 Final de prima repriza. 30 de minute dominate autoritar de Romania si conducem cu sase goluri diferenta (19-13).

25 - Profitam de superioritatea numerica aparuta dupa eliminarea lui Tranborg si marcam prin Manea (16-11).

22 - De aceasta data Manea rateaza singura de pe semicerc. A tras in capul portaritei daneze. Ramane 14-10.

19 - Schema superba pusa in practica la revenirea in teren a Elizei Buceschi. Manea primeste fara marcaj pe semicerc si inscrie cu pamantul (13-9).

18 - Marcam prin Chiper in inferioritate numerica, dar inscriu si danezele cu pivotul. Scorul se strange la 12-9.

17 - Neagu arunca in bara. Danezele vin peste noi si obtin aruncarea de la 7 metri plus eliminarea lui Buceschi.

15 - Un nou gol marcat de Buceschi (11-6). Ne descurcam admirabil pana acum in ofensiva.

13 - Perianu este eliminata si scoatem portarul pentru a compensa inferioritatea numerica in atac. Buceschi apare de niciunde si marcheaza pentru 10-5.

12 - O noua pasa decisiva oferita de Neagu pentru Manea. Gol de pe semicerc la o faza delicata de atac (9-4).

10 - Ce faza! Ungureanu blocheaza si lanseaza o pasa pe tot terenul pentru Elisei. Aceasta receptioneaza la limita si trimite in poarta (8-3).

9 - Inscrie si veterana Bradeanu (7-3). Hansen trimite peste poarta noastra.

8 - Neagu da drumul pasei pentru Manea si ne ducem la 6-2. Am avut superioritate pe aceasta faza.

6 - Dominam debutul intalnirii si conducem cu trei goluri avans (5-2).

4 - Aruncare in bara Elisei. Obtinem aruncarea de la 7 metri si Neagu nu iarta (3-1).

2 - Chiper marcheaza pentru 2-0, dupa ce danezele au ratat primul lor atac.

1 - Neagu deschide scorul cu o aruncare de pe semicerc.

20:00 Incepe meciul. Romania are primul atac pozitional.