Handbal

HCM Baia Mare castiga in ultimele secunde cu Dinamo Volgograd

Echipa HCM Baia Mare a reusit o victorie in ultimele secunde ale meciului cu Dinamo Volgograd, scor 25-23, si are prima sansa la calificarea in semifinalele Ligii Campionilor.

Campioanele Romaniei au alergat in permanenta dupa egalare, cu exceptia inceputului meciului cand au condus cu 5-3 pana in minutul 10.

Echipa din Rusia s-a aflat la timona partidei si a condus cu 10-7 inainte ca baimarencele sa egaleze in urma a doua contraatacuri spectaculoase.

De la 10-10 scorul s-a facut 10-12 si la pauza Dinamo Volgograd a intrat cu avantaj minim, dupa ce ultima reusita a reprizei inaugurale nu a fost validata pentru HCM Baia Mare.

Egalarea a venit imediat dupa pauza (12-12), dar din nou rusoaicele au scapat pe tabela la trei goluri (14-17).

HCM Baia Mare a egalat in minutul 57, cand tabela arata 22-22, dupa care in ultimul minut au reusit doua goluri extrem de spectaculoase prin care si-a apropiat o nesperata victorie.

O victorie la doua goluri diferenta care asigura un avantaj minim inaintea returului de foc din Rusia.

Anastasia Lobach, cu 5 reusite, a fost cea mai buna marcatoare de la HCM Baia Mare, in timp ce de la oaspete s-a remarcat Ana Kocetova, cu 7 goluri.