Motociclism

Stoner a obtinut al patrulea pole consecutiv

Pilotul australian Casey Stoner a stabilit cel mai bun timp in unica sesiune a clasei MotoGP contand pentru Marele Premiu al Germaniei de la Sachsenring, reprezentantul echipei Ducati depasindu-l cu peste trei zecimi pe spaniolul Dani Pedrosa de la Honda.
Pentru al doilea an la rand in Grand Prix-ul Germaniei si a patra oara consecutiv, dupa Barcelona, Donington Park si Assen, Stoner a pleca din pole position, campionul mondial en-titre traversand cea mai favorabila perioada a sezonului competitional 2008.

Pilotul Ducati a stabilit timpi extrem de rapizi, corectandu-si de cateva ori propriile performante. El a incheiat pe locul 1 cu 1:21.067, aproape de a stabili un record absolut la Sachsenring si a ajunge la bariera 1:20.

Chiar si asa, Stoner are cu timpul de 1:21:067 recordul pe acest circuit, corectand performanta din 2006 a lui Dani Pedrosa, obtinut pe un Repsol Honda de 990cc.

Valentino Rossi a terminat foarte suparat calificarile, vociferand la echipa sa de tehnicieni, in semn de suparare si neputinta. Italianul a petrecut mult timp pe circuit, dar tur dupa tur nici macar nu l-a amenintat pe Stoner sau pilotii din prima linie.

Rossi a incheiat pe locul 7. In ultimele doua minute nici nu a mai dorit sa iasa pe pista pentru un tur de calificare, insa a facut-o la finalul sedintei, cand nu mai conta nimic, pentru a incerca sa mai puna la punct ceva pentru la cursa de duminica.

Andrea Dovizioso a fost aproape sa obtina locul secunda, insa a fost intrecut la final de  Colin Edwards, care la locul sau a fost batut de Dani Pedrosa.

Prima linie a grilei de start a fost completata de americanul Colin Edwards, pilotul echipei Yamaha Tech 3 fiind inregistrat cu timpul ce 1:21.519. In linia secunda s-au clasat Andrea Dovizioso (Honda), Jorge Lorenzo (Yamaha) si Randy De Puniet (Honda), pentru ca Valentino Rossi (Yamaha) sa ia startul de pe un modest loc sapte. 'Doctorul' a fost mai lent cu 778 miimi in comparatie cu timpul de referinta al zilei.

Talmacsi in pole la clasa mezina

Campionul mondial al clasei 125 cc, Gabor Talmacsi, va porni din pole position in cursa de duminica, reusind sa-si imbunatateasca sensibil timpul din prima sesiune. Cu cinci minute ramase pana la finalul sesiunii de sambata, pilotul maghiar de la Aprilia a oprit cronometrul la 1:27.552, suficient pentru a-l depasi cu 93 de miimi pe tanarul britanic Bradley Smith.

Germanul Stefan Bradl si italianul Simone Corsi au intregit linia suta la suta Aprilia de pe Sachsenring, pe urmatoarele locuri clasandu-se doua motociclete Derbi, pilotate de Joan Olive si Mike Di Meglio, si alte doua motociclete KTM, cu Tomoyoshi Koyama si Raffaele De Rosa la ghidon.

Reprezentantul Romaniei, Robert Muresan, si-a ameliorat cu doua pozitii locul ocupat dupa sesiunea de vineri, urmand a lua startul din pozitia a 32-a. Timpul sau final a fost de 1:29.638, la 2.086 secunde in spatele liderului. Tanarul pilot aradean a inceput ziua cu un promitator loc 20 in antrenamentele libere, cand a oprit cronometrul dupa 1:37.651.

Pentru Muresan cursa din Germania va fi a 28-a la clasa 125 cc a Motomondialului de Viteza, pilotul roman avand drept performanta etalon un loc 16 obtinut in 2007 la Donington Park.