Handbal

HCM Constanta a obtinut prima victorie in actualul sezon de Champions League

Campioana la handbal masculin HCM Constanta a învins, joi, la Buzau, în cea de-a patra partida din grupa B a Ligii Campionilor, formatia slovena Celje, scor 22-17 (10-5).

Aflata la cea de-a 100-a partida în cupele europene, HCM a început cu ambitie partida cu Celje, conducând dupa 6 minute, cu 4-0. Iuresul campioanei României a putut fi întrerupt doar de time-out-ul slovenilor, care nu se regaseau.

Apararea constantenilor a functionat excelent, iar finalizarile au continuat cu precizie, 7-1 (min. 16), în timp ce Mihai Popescu a facut minuni în poarta. Celje a cerut înca un time-out, antrenorul slovenilor fiind exasperat de imposibilitatea jucatorilor sai de a reduce handicapul. HCM nu a putut fi însa oprita, contraatacurile fiind arma principala, prin care si-a pastrat avantajul, 9-2 (min. 19) si 10-5 la pauza.

Mihai Popescu avea deja 11 interventii reusite (18 în total).

La reluare, primul gol a fost tot al HCM-ului, pivotul Dragicevici fiind aplaudat pentru reusita, 11-5. Au urmat câteva minute confuze pentru ambele echipe, dar jucatorii lui Shundovski si-au revenit rapid, 13-7, dupa un gol de generic al lui Humet, exemplul sau fiind urmat si de Stavrositu, 14-7 (min. 39).

Dupa patru minute însa, Celje se apropiase la patru goluri, 15-11, pe fondul unei aparari slabite a gazdelor. Mackovsek a redus la 15-12 (min. 45), dar Sadoveac si Cutura au înscris si ei, readucând linistea, 17-12 (min. 49).

Slovenii nu au cedat, s-au apropiat la 18-14 (min. 23), moment în care Mihai Popescu a reînceput paradele sale imposibile, prin care a ridicat publicul în picioare. Dragicevici a marcat doua goluri consecutive, 20-14 (min. 55), iar HCM nu a mai scapat victoria pâna la final (22-16, min. 58), care i-a adus primele doua puncte în actuala stagiune a Ligii Campionilor.

Marcatori:

HCM Constanta - Cutura 4 goluri, Humet 3, Dragicevici 3, Val Sancho 3, Buricea 3, Angelovski 2, Stavrositu 2, Csepreghi 1, Sadoveac 1

Celje - Lekai 3 goluri, Skube 3, Zvizej 3, Mackovsek 3, Marguc 2, Zelenovici 2, Mlakar 1.

Jucatorii de la HCM au înregistrat anterior trei esecuri, cu IK Savehof, scor 31-35, MKB Veszprem, 27-37 si THW Kiel, 14-35.

Dupa patru etape, HCM Constanta a egalat la puncte pe Celje si pe Atletico Madrid, câte 2, iar cele trei echipe împart locurile 4-6.

Programul meciurilor urmatoare în grupa B, pentru HCM Constanta: HCM Constanta-Atletico Madrid (15 noiembrie), Atletico-HCM Constanta (25 noiembrie), HCM Constanta-IK Savehof (29 noiembrie), MKB Veszprem-HCM Constanta (9 februarie 2013), Celje-HCM Constanta (16 februarie), HCM Constanta-THW Kiel (20 februarie).

Primele patru clasate din fiecare dintre cele patru grupe se vor califica în faza optimilor de finala.