Simona Halep o invinge categoric pe Karolina Muchova in primul tur la Wimbledon

Sursă foto: twitter.com/wimbledon

Simona Halep, campioana la Wimbledon in 2019, a inceput marti aventura la editia din acest an contra slovacei Karolina Muchova.

FINAL Halep - Muchova 6-3, 6-2

•In turul secund s-a calificat si Irina Bara dupa victoria obtinuta in fata lui Chloe Paquet (104 WTA), scor 6-2, 6-4.

•Romania are nu mai putin de sase reprezentante in turul secund: Simona Halep, Sorana Cirstea, Irina Begu, Mihaela Buzarnescu, Ana Bogdan si Irina Bara.

"Ma bucur ca m-am intors, am amintiri superbe din 2019 si e mereu o placere sa vin aici si sa joc. Am avut multe accidentari, lipsa de incredere, ii multumesc lui Patrick (n.r. Mouratoglou), acum imi place sa muncesc din nou, ceea ce nu e usor deloc", a declarat Simona Halep dupa meciul cu Karolina Muchova.

Simona Halep o va intalni in turul secund pe belgianca Kirsten Flipkens, locul 190 mondial.

SET 2, 6-2 Break la zero obtinut de Halep. Calificare facila in turul secund pentru campioana din 2019.

SET 2, 4-2 Minge de break ratata de Halep. S-ar fi distantat la 5-1.

SET 2, 3-1 Primele sanse de break din acest set sunt valorificate de Halep.

SET 2, 1-0 Game alb de serviciu obtinut de Halep.

SET 1, 6-3 Alte doua sanse de break pentru Halep. Pe prima o rateaza, dar la a doua reuseste o lovitura spectaculoasa de trecere in diagonala. Primul set adjudecat in 31 de minute.

SET 1, 5-3 Halep isi mentine serviciul si se apropie la un game de castigarea primului set. Pana acum Muchova n-a avut nicio sansa de break!

SET 1, 2-1 Primul break al meciului este reusit de Halep. Un singur punct a obtinut Muchova pe serviciul ei.

17:58 A inceput meciul cu Muchova la serviciu.

Cotele oferite de CASA Pariurilor
Halep - 1.34 | Muchova - 3.40

O jucatoare clasata pe locul 81 mondial in prezent si pe care Simona Halep n-a mai intalnit-o deloc pana acum in circuit.

Muchova a fost pe locul 19 in 17 mai 2021, an in care a reusit cele mai bune rezultate din cariera.

Jucatoarea slovaca a ajuns in semifinale la Australian Open si in sferturi la Wimbledon.

Sunt puncte importante pe care Muchova este obligata sa le apere la editia din acest an a Grand Slam-ului londonez.

Simona Halep a avut pana acum parte de un sezon promitator pe iarba, cu doua semifinale la rand.

Recordul lui Halep pe iarba in acest an este 6-1, iar in cariera are 45 de victorii si 18 infrangeri.

Muchova a disputat un singur meci pe iarba pana acum, partida pierduta in primul tur la Berlin contra lui Ons Jabeur (3-6, 3-6).

Doar noua meciuri a disputat Muchova in 2022 (5-4), in cinci turnee.

Cel mai bun rezultat a fost obtinut la Miami si Roland Garros, unde a atins faza turului al treilea.