Wimbledon

Sorana Cirstea, prada usoara pentru Petra Kvitova in primul tur la Wimbledon

Jucatoarea Sorana Cirstea a fost eliminata, miercuri, de cehoaica Petra Kvitova dupa un meci de doar 53 de minute.

Kvitova, dubla campioana pe iarba de la Wimbledon, s-a impus cu 6-0, 6-4, la capatul unui meci in care a dominat-o categoric pe Cirstea.

Primul set n-a avut practic istoric si a intrat in contul jucatoarei din Cehia dupa doar un sfert de ora.

Un 6-0 incasat de Cirstea in conditiile in care aceasta a comis o singura eroare nefortata. Ce e drept, nu a reusit decat patru puncte, iar Kvitova si-a trecut in cont nu mai putin de 24 de puncte direct castigatoare.

Setul al doilea a gasit-o pe Cirstea in doua randuri la serviciu, cu 1-0 si 2-1, dupa care Kvitova a rupt echilibrul cu primul break (2-3) si de acolo nu a mai fost nimic de facut pentru Sorana.

Kvitova a inchis meciul cu un game la zero pe propriu serviciu in care a servit de patru ori la rand cu prima minge.

Cirstea, jucatoare revenita in topul 100 mondial in acest an, ramane cu turul 3 din 2012 drept rezultat etalon la Wimbledon.