Wimbledon

Simona Halep s-a indragostit de iarba!

Calificata pentru a doua in cariera in semifinalele de la Wimbledon, Simona Halep spune ca a ajuns sa aiba o relatie speciala cu iarba.

”Ador sa joc pe iarba. Este pentru prima oara cand spun asta”, a declarat Simona Halep dupa victoria din sferturi cu Shuai Zhang (7-6, 6-1).

”Am fost putin nervoasa inainte de meci. Stiam ca va lovi puternic, dar am luptat. Stiam ca daca sunt la suta la suta la fiecare minge, voi reusi sa-i rup ritmul si acest lucru s-a intamplat in setul doi”, a mai declarat Halep.

La cinci ani de la prima semifinala pe iarba de la Wimbledon, Halep va juca din nou pentru calificarea in finala.

Adversara ii va fi Elina Svitolina din Ucraina, cea care o conduce pe Halep cu 4-3 la general.