Wimbledon

Simona Halep incepe la Wimbledon cu un spank la Kurumi

Sursă foto: twitter.com/WTA

Simona Halep a trecut fara emotii de primul tur de la Wimbledon, castigand cu 2-0 meciul contra japonezei Kurumi Nara.

6-2, 6-4, acesta a fost scorul unui meci de incalzire, castigat la pas si controlat atent de Halep.

Recenta castigatoare de la Roland Garros a reusit doua break-uri in primul set si unul in cel de-al doilea, in vreme ce adversara sa nipona nu a fost in stare sa dea emotii asa cum ieri Japonia dadea Belgiei la Cupa Mondiala.

Nara se poate lauda cu cateva mingi de break, toate ratate, si cateva egalitati la avantaje.

De notat ca scorul de 5-3 in setul al doilea, spectatorii de la Wimbledon au aplaudat cu bucurie momentul in care Kurumi si-a castigat cu greu serva si a facut 5-4. Dupa aceea, cand Halep se pregatea sa serveasca pentru set, englezii au aplaudat la  puternic si au ovationat-o pe japoneza, incercand sa o incurajeze in drumul ei spre un break care nu a mai venit niciodata.

Totusi, aceiasi spectatori au aplaudat-o si pe Halep cand a castigat meciul. Sa spere englezii ca noua campioana de la Roland Garros le va face onoarea sa le castige si lor Wimbledonul?