Wimbledon

Asa am trait Simona Halep contra Shuai Zhang in sferturi la Wimbledon

Calificata in sferturile de finala la Wimbledon, Simona Halep a revenit pe teren marti pentru meciul in urma caruia si-a egalat cea mai buna performanta pe iarba londoneza.

Wimbledon - Sferturi SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 7 6
Shuai Zhang (CHN) 6 1

SET 2, 6-1 Simona Halep inchide meciul cu un forehand castigator si ajunge din nou in semifinale la Wimbledon dupa cinci ani.

SET 2, 5-1 Halep reuseste un nou break si serveste pentru calificarea in semifinale.

SET 2, 4-1 Game la zero pentru Halep pe propriul serviciu. Un mesaj clar pentru Zhang ca nu se poate apropia de break.

SET 2, 3-1 Halep obtine primul break al setului secund si din acest moment e mare favorita la victorie.

SET 2, 2-1 Game la zero pentru Halep pe propriul serviciu.

SET 2, 1-0 Halep isi castiga serviciul dupa ce Zhang a pus mare presiune la 30-30.

16:10 Incepe setul secund cu Simona la serviciu.

SET 1, 7-6 Halep revine fabulos de la 1-4 la game-uri si castiga la tie-break acest prim set. Pas mare spre semifinale.

Tiebreak: 1-0*, 2-0, 2-1*, 2-2, 3-2*, 4-2, 4-3*, 5-3*, 5-4, 6-4, 7-4.

SET 1, 6-6 Halep egaleaza din nou intr-un game complicat ajuns la 30-30. Urmeaza tie-break.

SET 1, 5-5 Dupa 44 de minute de la startul partidei se intra in prelungiri. Halep si-a facut serviciul intr-un moment de mare presiune.

SET 1, 4-5 Zhang intrerupe seria Simonei si ramane la conducere. Halep n-a condus niciodata pana acum in meci.

SET 1, 4-4 Egaleaza Halep dupa al treilea game consecutiv. Serie foarte buna pentru Simona.

SET 1, 3-4 Halep isi ia inapoi break-ul dupa ce a reusit sa neutralizeze jocul agresiv al chinezoaicei.

SET 1, 2-4 Un game foarte important castigat de Halep la serviciu. Nivelul jocului a crescut vizibil la Simona.

SET 1, 1-4 Zhang n-are nicio problema in a-si castiga serviciul. Pana acum nicio sansa de break pentru Halep.

SET 1, 1-3 Primul game pus de Simona pe tabela dupa un sfert de ora de la startul partidei.

SET 1, 0-3 Halep rateaza lovitura de atac din preajma fileului. Game la zero reusit de Zhang pe propriul serviciu.

SET 1, 0-2 Chinezoaica face break-ul si se instaleaza la conducere.

15:08 A inceput meciul cu Zhang la serviciu.

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru Halep - Zhang

Simona Halep o intalneste pe chinezoaica Shuai Zhang, locul 50 mondial, pentru un loc in semifinalele de la Wimbledon, acolo unde a mai ajuns o singura data, in 2014.

Meciul celor doua este programat primul pe terenul numarul unu de la Wimbledon, cu incepere de la ora 15:00.

De trei ori s-au mai intalnit Halep si Zhang, sportiva din China conducand cu 2-1 la general.

Halep a castigat la Indian Wells in 2012, iar Zhang s-a impus in ultimele doua confruntari la Australian Open in 2016 (primul tur) si la Beijing in acelasi an.