Wimbledon

Simona Halep, calificare in turul 3 la Wimbledon cu o revenire de senzatie

Sursă foto: twitter.com/wimbledon

Lidera mondiala Simona Halep a castigat in doua seturi disputa cu Saisai Zheng din turul 2 la Wimbledon, dupa ce a fost condusa in primul set.

Halep s-a impus in cele din urma, cu 7-5, 6-0, dupa o serie de zece game-uri castigate la rand.

Inceputul meciului a fost unul bun pentru Halep, care a condus cu 2-0 dupa obtinerea unui break.

Zheng a restabilit egalitatea dupa patru game-uri (2-2), apoi Halep a intrerupt seria adversarei revenind la conducere.

Au urmat trei game-uri la rand adjudecat de Zheng, chinezoaica reusind sa o starneasca pe Halep sa puna in teren cel mai bun tenis al sau.

De la 3-5 Halep n-a mai cedat niciun game pana la finalul partidei si a incheiat cu un entuziasmant 6-0, fara nicio sansa pentru chinezoaica in actul secund.

Pana la urma diferenta de valoare si-a spus cuvantul si Halep merge in turul 3, acolo unde va intalni din nou o sportiva din Asia, dupa Kurumi Nara si Saisai Zheng.

Adversara Simonei Halep va fi Su-Wei Hsieh din Taiwan, ocupanta locului 48 mondial. Aceasta a trecut in turul doi de Lara Arruabarren, cu 6-3, 6-3. Arruabarrena o eliminase in primul tur pe Ana Bogdan.

Halep a invins-o pe Hsieh in 2013 la Cincinnati, dupa ce a revenit de la set pierdut, cu 6-7 (5), 6-1, 6-2.