Wimbledon

Simona Halep, calificare in sferturi dupa un meci de 59 de minute cu Paula Badosa

Victorie categorica obtinuta de Simona Halep, luni, in partida cu Paula Badosa din optimile de finala la Wimbledon.

Simona Halep si-a dominat adversara din Spania de la prima si pana la ultima minge, impunandu-se in final cu un categoric 6-1, 6-2.

A doua victorie obtinuta de Halep in scurta istorie a confruntarilor cu Badosa, fosta numar 2 mondial si actuala ocupanta a locului 4 in ierarhia WTA.

Un meci in care Halep nu si-a pierdut niciodata serviciul, Badosa avand o singura sansa de break la 1-1 in setul secund.

Pentru a cincea oara in cariera Simona Halep va evolua in sferturi la Wimbledon.

Dintre jucatoarele in activitate doar surorile Williams au mai multe prezente in sferturi la Wimbledon, Serena (14) si Venus (13).

Asa am trait Simona Halep in optimi la Wimbledon

Prima reactie a Simonei

“Mi-am dorit sa fiu aici astazi. Cred ca am facut un meci bun. Joaca bine, e greu sa o bati. E o placere sa revin aici.

“Nu m-am gandit la asta (n.r. - ca nu a pierdut set), dar joc tot mai bine in turneu si abia astept urmatorul meci. Sper sa joc la fel de bine ca astazi.

“Mi-a lipsit sa joc aici. Trei ani e o perioada mare. E un teren nemaipomenit aici pe arena centrala”, a declarat Simona Halep dupa victoria categorica obtinuta impotriva Paulei Badosa.

Simona Halep va juca in sferturile de finala cu invingatoarea dintre Amanda Anisimova si Harmony Tan.