Wimbledon

Ons Jabeur scrie istorie in tenis. O noua borna atinsa la Wimbledon

Sursă foto: twitter.com/wimbledon

Jucatoarea din Tunisia s-a calificat, luni, in sferturile de finala la Grand Slam-ul din capitala Regatului Unit.

Ons Jabeur a revenit de la set pierdut si a eliminat-o pe poloneza Iga Swiatek (cap de serie 7), scor 5-7, 6-1, 6-1.

Cotata cu sansa a 21-a la castigarea turneului de la Wimbledon, Ons Jabeur devine prima jucatoare din lumea araba ajunsa intre cele mai bune opt jucatoare la All England.

Jabeur nu trecuse pana acum de turul 2 la Wimbledon in trei participari anterioare.

Jucatoarea din Tunisia si-a egalat cea mai buna performanta intr-un turneu de Mare Slem, sferturi de finala la Australian Open, in 2020.

Pentru un loc in semifinale Jabeur va evolua impotriva bielorusei Aryna Sabalenka.

A 3-a favorita a invins-o in optimi pe Elena Rybakina din Kazahstan, scor 6-3, 4-6, 6-3, dupa un meci de o ora si 48 de minute.