Wimbledon

Simona Halep a scos-o la pensie pe Kirsten Flipkens. Un meci in care a revenit in fiecare dintre seturi

Simona Halep s-a impus in fata lui Kirsten Flipkens, cu 7-5, 6-4, pentru calificarea in turul 3 la Wimbledon. Flipkens, fosta numar 13 mondial, a disputat ultimul meci la simplu din cariera.

FINAL Halep - Flipkens 7-5, 6-4

•Halep a fost condusa cu 5-2 in primul set si cu 4-1 in al doilea set, revenind de fiecare data spectaculos.

•In turul 3, Halep o va intalni pe Magdalena Frech din Polonia, locul 92 mondial.

Reactii dupa meciul Halep - Flipkens

SET 2, 6-4 Halep serveste impecabil si inchide meciul. Momente emotionante dupa ultimul punct, Flipkens sarutand terenul de la Wimbledon la ultima ei aparitie aici.

SET 2, 5-4 Break obtinut de Halep. Scenariul din primul set se repeta. Halep revine in acest set de la 2-4 si va servi pentru calificarea in turul 3.

SET 2, 3-4 Flipkens trimite la limita terenului. Arbitrul striga OUT si Halep se indreapta spre banca. Reluarea video ii da dreptate belgicencei si punctul se rejoaca la 40-0 pentru Halep pe serviciul advers. In cele din urma Halep obtine break-ul dupa o minge trimisa afara de Flipkens.

SET 2, 2-4 Minge de break salvata de Halep in acest game.

SET 2, 0-2 Halep isi pierde serviciul si se vede condusa.

SET 2, 0-1 Doua mingi de break irosite de Halep in acest game.

SET 1, 7-5 Senzationala revenirea Simonei Halep in acest prim set. De la 2-5 fosta lidera mondiala a intors spectaculos rezultatul in favoarea ei pentru castigarea setului.

SET 1, 6-5 Dupa 33 de minute de la inceputul meciului Halep va servi pentru castigarea primului set. Jucatoarea din Romania a izbutit al doilea break consecutiv.

SET 1, 5-5 Flipkens ataca la fileu pe o minge taiata, dar Halep gaseste lovitura de trecere in diagonala pentru 40-0. Halep egaleaza scorul dupa al treilea game consecutiv!

SET 1, 4-5 Break Halep! Returul a facut diferenta in acest game. Halep e inapoi in set.

SET 1, 3-5 Halep isi pastreaza serviciul si mentine suspansul in acest prim set. Ramane un break diferenta pe tabela.

SET 1, 2-5 Se desprinde Flipkens dupa un game solid pe serviciul sau. Halep a reusit un singur punct, cu returul, dupa care a trimis in fileu. Fosta lidera mondiala se retrage pe banca si pune prosopul in cap, semn ca gandeste un plan B in acest meci.

SET 1, 2-4 Al doilea game consecutiv pierdut de Halep pe propriul serviciu.

SET 1, 2-3 Break luat inapoi de Halep la zero.

SET 1, 1-3 Flipkens obtine primul break al meciului.

19:08 A inceput meciul cu Flipkens la serviciu.

Halep a castigat toate cele cinci dispute de pana acum cu Flipkens.

Ultima partida directa a avut loc in urma cu sase ani.