Wimbledon

Mihaela Buzarnescu ajunge in turul 3 la Wimbledon. Sorana Cirstea, eliminata!

Aflata la prima participare din cariera la Wimbledon, Mihaela Buzarnescu s-a calificat, miercuri, in turul al 3-lea, dupa o victorie in doua seturi la Katie Swan, cea care o eliminase in runda inaugurala, surprinzator, pe Irina Begu. Intr-o alta partida din turul 2, Sorana Cirstea a fost invinsa de Evghenia Rodina, jucatoare din afara topului 100, dupa ce a avut un set in fata.

FINAL Buzarnescu - Swan 6-0, 6-3
FINAL Cirstea - Rodina 6-1, 3-6, 3-6

15:18 Reverul Soranei Cirstea se opreste in fileu si cu aceasta minge se incheie partida cu victoria Evgheniei Rodina, cu 1-6, 6-3, 6-3.

15:15 Rodina isi pierde serviciul dupa o dubla greseala la 15-40. Cirstea a avut doua retururi senzationale de totul sau nimic. Sorana ramane in meci si serveste pentru supravietuire la 3-5.

15:11 Incredibila scurta ratata de Cirstea la minge de break si Rodina se apropie la un game de victorie. Rusoaica va servi pentru meci la 5-2 in decisiv.

15:05 Doua mingi de break rateaza Cirstea si Rodina se distanteaza la 4-2 in decisiv.

14:59 Mihaela Buzarnescu pune capat disputei cu Katie Swan din Marea Britanie, scor 6-0, 6-3. Buzarnescu ajunge astfel in turul 3, unde o va intalni pe invingatoarea meciului Karolina Pliskova - Victoria Azarenka.

14:54 Miza meciului o copleseste pe Swan si aceasta cedeaza un nou game pe serviciul sau. Buzarnescu va servi pentru meci la 5-3 in actul secund.

14:52 Cirstea opreste seria de sase game-uri la rand a rusoaicei Rodina si recupereaza un break (1-3).

14:49 Buzarnescu cedeaza break-ul si scorul se strange in setul doi cu Swan. 4-3 pentru Buzarnescu, dar britanica vine din spate.

14:47 Cirstea isi pierde din nou serviciul si este 3-0 pentru Rodina in decisiv.

14:39 In continuare jocul Soranei Cirstea sufera si Rodina incepe decisivul cu break.

14:37 Buzarnescu profita de o eroare nefortata a adversarei si se desprinde cu break in fata (6-0, 3-1).

14:34 Rodina castiga la zero game-ul de serviciu si trimite meciul in decisiv. Cirstea - Rodina 6-1, 3-6 dupa primele doua seturi si 55 de minute! S-a jucat extrem de repede pe terenul 14.

Schimbare majora in cariera pentru Sorana Cirstea

14:33 Cirstea isi pierde serviciul si Rodina conduce cu 5-3 in setul secund, avand prima sansa la castigarea setului. La 3-3 Sorana a avut o minge de break ratata!

14:32 Buzarnescu preia conducerea nu inainte de a fi salvat minge de break (6-0, 2-1).

14:27 Swan are un moment bun, cel mai bun al ei in acest meci. Reuseste o contra castigatoare pentru 40-30, dar apoi comite o dubla si este pasata de Buzarnescu (6-0, 1-1 cu rebreak in setul doi).

14:21 Buzarnescu isi pierde serviciul in debutul setului secund (0-1), dupa ce ratase de putin mingea de game avuta. Gest de frustrare din partea Mihaelei.

14:15 Senzationala inchidere de set pentru Buzarnescu. Scurta castigatoare la 40-0 pe serviciul advers si jucatoarea din Romania ii administreaza un aspru 6-0 lui Swan, locul 204 mondial.

14:11 Rodina incepe setul secund cu un game la zero. Intre timp Buzarnescu se distanteaza la 5-0 in primul set cu Swan, jucatoarea care a scos-o in runda inaugurala pe Begu (6-2, 6-2).

14:05 Buzarnescu se desprinde la 4-0 dupa al doilea break in primul set. Swan a comis doua duble greseli in acest al patrulea game.

14:01 Sorana inchide setul cu o scurta. Un 6-1 adjudecat in doar 24 de minute! Procentaj dezastruos pentru Rodina la punctele castigate cu primul serviciu (27%). Cirstea a jucat mult in fata si are 6/7 (68%) mingi castigate la fileu.

14:00 Inca un break pentru Cirstea si jucatoarea noastra va servi pentru set la 5-1.

13:52 Cirstea ramane la conducere dupa un nou break reusit (3-1). Apoi, jucatoarea noastra reuseste sa-si castige serviciul si se distanteaza pe tabela.

13:50 Prima minge de break este valorificata de Buzarnescu. Aceasta a tinut bine in schimb si Swan a gresit trimitand afara cu forehand-ul. 2-0 Buzarnescu

13:47 Cirstea nu reuseste sa profite de break si cedeaza pe propriul serviciu (2-1). Buzarnescu intra bine cu serviciul in meci (1-0).

13:44 Incepe si meciul lui Buzarnescu. Jucatoarea noastra este la serviciu. Intre timp Cirstea a obtinut primul break si are 2-0 cu Rodina.

13:40 A inceput meciul de pe terenul 14, cu Sorana la serviciu. Pe terenul 3 continua incalzirea intre Buzarnescu si Swan.

Rodina, 29 ani, ocupa in prezent locul 120 in ierarhia mondiala si are un tur 3 atins la Wimbledon in 2008.

Singura intalnire dintre cele doua a fost castigata de Rodina, in 2007 la un turneu ITF desfasurat la Minsk in sala (6-1, 6-1).

Cirstea, locul 51 WTA, a furnizat surpriza si a scos-o in runda inaugurala pe Magdalena Rybarikova, una dintre semifinalistele editiei precedente.

Aflata la a 10-a participare din cariera la Wimbledon, Cirstea incearca sa depaseasca faza turului 3 a competitiei, unde a ajuns in trei randuri (2009, 2012 si 2017).

Buzarnescu are prima sansa in fata lui Swan, o jucatoare din afara topului 200 mondial, insa aceasta a aratat ca este capabila de mari surprize si Mihaela are un meci greu.