Wimbledon

Sorana Cirstea eliminata in turul 3 la Wimbledon de Emma Raducanu (338 WTA)

Sorana Cirstea a parasit competitia de simplu de la Wimbledon dupa un meci de doua seturi cu Emma Raducanu, jucatoare nascuta din tata roman si care reprezinta Marea Britanie.

FINAL Cirstea - Raducanu 3-6, 5-7

Sorana Cirstea a condus cu 3-1 in primul set, dupa care a pierdut nu mai putin de opt game-uri la rand.

Astfel, Emma Raducanu a condus la un moment dat cu 6-3, 3-0.

Cirstea a revenit pe tabela (3-3), dar Raducanu s-a mentinut in permanenta la conducere, pana cand Sorana si-a pierdut serviciul.

Sorana Cirstea nu reuseste sa faca pasul in optimi la Wimbledon, unde ramane cu turul 3 drept rezultat etalon.

Prin calificarea in optimi Emma Raducanu si-a asigurat un salt de 163 de locuri in clasamentul WTA, ajungand pe locul 175 in ierarhia actualizata in timp real.

Sorana Cirstea va urca si ea opt locuri pana pe 37 in ierarhia WTA. Cirstea a fost cel ai sus in cariera pe locul 21.

Este singura reprezentanta a Marii Britanii ramasa in competitia de simplu de la Wimbledon, acolo unde Romania nu mai are nicio jucatoare dupa sase zile.

Emma Raducanu devine cea mai tanara jucatoare britanica din istorie ajunsa in a doua saptamana la Wimbledon.

In optimi, Raducanu o va intalni pe Ajla Tomljanovic (Croatia / 75 WTA), dupa ce aceasta a eliminat-o pe Jelena Ostapenko (Letonia / 34 WTA), cu 4-6, 6-4, 6-2.

Asa am trait meciul dintre Cirstea si Raducanu (3-6, 5-7)

SET 2, 5-7 Doua mingi de meci ratate de Raducanu. Pe a treia nu o mai rateaza si tanara jucatoare britanica ajunge in optimi de finala la prima participare la Wimbledon.

SET 2, 5-6 Raducanu ramane in fata ajutata si de erorile nefortate comise de Cirstea. E obligata Sorana sa castige game-ul urmator pentru a ramane in meci.

SET 2, 5-5 De aceasta data Cirstea isi castiga fara emotii game-ul de serviciu.

SET 2, 4-5 Greseste Cirstea cu forehand-ul si Raducanu se apropie la un game de victorie. Sorana va servi sub mare presiune.

SET 2, 4-4 Dubla greseala comisa de Cirstea la 15-30. Apar doua mingi de break pentru Raducanu, ambele salvate de Sorana. Egaleaza in cele din urma Sorana dupa cel mai lung game al meciului, dupa ce a salvat 5 mingi de break.

SET 2, 3-3 Sorana inchide game-ul cu al doilea serviciu la 40-30. Revenire importanta pentru jucatoarea noastra dupa opt game-uri la rand obtinute de Raducanu.

SET 2, 2-3 Break recuperat de Sorana, dupa ce in urma cu cateva minute tabela ar fi putut arata 0-4!

SET 2, 1-3 Cirstea revine de la 0-40 si castiga acest game pe propriul serviciu. Un game de moral pentru Sorana.

SET 2, 0-3 Game la zero pentru Raducanu pe propriul serviciu. Cineva sa arunce prosopul pentru Cirstea.

SET 2, 0-2 Doua retururi fabuloase reusite de Raducanu pentru primul break al setului secund.

SET 2, 0-1 Raducanu continua sa domine autoritar jocul si inchide acest game cu un rever castigator.

SET 1, 3-6 Inchidere spectaculoasa de set din partea lui Raducanu. Din defensiva trimite un lob castigator. Cirstea pierde cinci game-uri la rand si implicit setul. Un set in care primul serviciu al Soranei a fost la doar 51%, in timp ce Raducanu a avut 74%. Doar trei erori nefortate comise de jucatoarea britanica. Sorana a adunat opt erori neprovoate.

SET 1, 3-5 Raducanu isi castiga serviciul si pune presiune pe Cirstea.

SET 1, 3-4 Dubla greseala comisa de Sorana si Raducanu preia conducerea cu break in fata. Este al treilea game la rand pentru britanica de 18 ani.

SET 1, 3-3 Jucatoarea britanica egaleaza scorul dupa un game alb pe propriul serviciu.

SET 1, 3-2 Break recuperat de Raducanu.

SET 1, 3-1 Cirstea obtine primul break al meciului.

SET 1, 1-1 Game alb reusit de Raducanu pe propriul serviciu.

SET 1, 1-0 Minge de break salvata de Cirstea in primul game de serviciu.

15:08 A inceput meciul programat pe terenul 1 la All England Tennis & Crocket Club.

In primul meci programat pe terenul 1, sambata, de la ora 15:30, Sorana Cirstea o va intalni pe reprezentanta gazdelor Emma Raducanu.

Emma Raducanu are 18 ani si ocupa locul 338 in clasamentul WTA de simplu. Aceata s-a nascut la Toronto, in Canada, dintr-un tata roman si mama din China.

Tanara jucatoare a declarat recent ca isi viziteaza de cateva ori pe an bunica din Romania.

Este prima intalnire a celor doua in circuitul mondial profesionist.

Raducanu, aflata la prima ei participare intr-un turneu de Grand Slam, le-a eliminat in primele doua tururi fara set pierdut pe Vitalia Diatchenko din Rusia si pe Marketa Vondrousova din Cehia.

Cirstea si-a egalat cea mai buna performanta la Wimbledon dupa succesul de rasunet obtinut in fata Victoriei Azarenka.