Wimbledon

Asa am trait Simona Halep in turul 2 la Wimbledon

Sursă foto: twitter.com/wimbledon

Simona Halep a evoluat joi in turul doi la Wimbledon contra chinezoaicei Saisai Zhang. Meciul a fost live text in aceasta pagina.

FINAL Halep - Zheng 7-5, 6-0

SET 2, 6-0 Halep isi amana intrarea in vacanta si ramane la Wimbledon.

SET 2, 4-0 Halep isi trece in cont un al doilea break in set si ajunge la opt jocuri la rand. De la 3-5 in primul set lidera mondiala n-a mai pierdut niciun game.

SET 2, 3-0 Jocul curge acum in directia dorita de Simona si scorul devine unul extrem de ingaduitor.

SET 2, 2-0 Break reusit de Halep dupa o lovitura spectaculoasa cu forehand-ul usor in cross.

SET 2, 1-0 Halep castiga la zero pe propriul serviciu si arata bine. A depasit momentul dificil din primul set.

SET 1, 7-5 Primul set ii revine Simonei cu break. Jucatoarea noastra a avut chiar 40-0 pe serviciul advers in ultimul game.

SET 1, 6-5 Halep isi castiga game-ul de serviciu si pune mare presiune pe Zheng.

SET 1, 5-5 Break la timp reusit de Halep care ramane in acest set inaugural. Foarte important sa-si faca serviciul.

SET 1, 4-5 Halep isi castiga game-ul de serviciu, dar Zheng va servi pentru set.

SET 1, 3-5 Zheng este peste tot in teren si la Halep se activeaza privirea de panica. Sa inceapa vacanta lunga de care vorbea chiar azi?

SET 1, 3-4 Halep greseste cu forehand-ul si Zheng trece in premiera la conducere, cu break in fata.

SET 1, 3-3 Revine de la 40-15 Halep cu doua lovituri castigate din apropierea fileului, dar apoi este lobata de Zheng.

SET 1, 3-2 Halep revine la conducere dupa un game in care s-a impus la limita. Meciul este mai greu decat anticipam.

SET 1, 2-2 Se repeta scenariul din meciul anterior disputat de Simona la Wimbledon. De la 2-0 scorul redevine egal, 2-2.

SET 1, 2-1 Zheng isi ia inapoi game-ul cedat anterior pe propriul serviciu.

SET 1, 2-0 Halep obtine break-ul din a doua incercare.

SET 1, 1-0 Inceput bun pentru Halep, cu un serviciu solid.

17:17 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

Partida celor doua este programata pe arena centrala de la Wimbledon dupa ce se va fi incheiat disputa dintre Marin Cilic si Guido Pella, meci intrerupt in setul trei la 2-0 pentru Cilic la seturi.

Halep si Zheng s-au mai intalnit o singura data, in 2015 la Shenzhen, unde Halep a castigat in doua seturi, cu 6-2, 6-3.

Vedeti aici cotele de la Wimbledon pe Baumbet

Daca Halep n-a disputat niciun meci pe iarba inainte de Wimbledon, Zheng a evoluat la Nottingham, unde a ajuns pe tablou in urma calificarilor, pierzand in primul tur la necunoscuta poloneza Magdalena Frech, 115 mondial.

Niciodata pana acum Saisai Zheng nu mai trecuse de primul tur la Wimbledon, fiind eliminata de fiecare data in runda inaugurala in ultimii trei ani.