Wimbledon

Asa am trait Simona Halep - Cori Gauff in optimi la Wimbledon

Simona Halep a ajuns in a doua saptamana la Wimbledon si a intalnit-o luni dupa 16:30, pe senzatia turneului, americanca de doar 15 ani Cori Gauff.

Wimbledon - Optimi SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 6
Cori Gauff (SUA) 3 3

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru Halep - Gauff

SET 2, 6-3 Halep pune capat intalnirii cu un serviciu impecabil. Aici se incheie aventura lui Cori Gauff la Wimbledon, jucatoare aplaudata la scena deschisa de public.

SET 2, 5-3 Patru puncte la rand reusite de Gauff care salveaza doua mingi de meci!

SET 2, 5-2 Serviciu as pus in teren de Halep care se apropie la un game distanta de calificarea in sferturile de finala.

SET 2, 4-2 Halep reface diferenta de doua game-uri cu break in fata. In mod normal de la acest scor Simona n-ar trebui sa mai rateze victoria.

SET 2, 2-2 Gauff risca mai mult si revine de la 0-30 pe propriul serviuci reusind sa revina de la 0-2 in debutul acestui set.

17:29 Cori Gauff opreste meciul pentru a primi ingrijiri medicale.

SET 2, 2-1 Gauff isi ia break-ul inapoi si se simte ca publicul e de partea ei dupa intensitatea aplauzelor.

SET 2, 2-0 Halep rupe echilibrul cu break. Nivelul increderii lui Gauff scade de la minge la minge.

SET 1, 6-3 Primul set ii revine Simonei Halep in urma unui nou break. Deplasarea in teren a facut diferenta in aceste 42 de minute scurse de la startul meciului.

SET 1, 5-3 Halep isi pastreaza serviciul intr-un moment crucial al setului. Presiune mare pe Gauff.

SET 1, 4-2 Pentru prima data Halep se desprinde pe tabela si are prima sansa la castigarea setului.

SET 1, 3-2 Halep revine la conducere cu break in fata.

SET 1, 2-2 Doua mingi de break a salvat Halep in acest game.

SET 1, 1-2 Returul lui Halep se duce afara si Gauff trece in premiera la conducere.

SET 1, 1-1 Gauff isi ia repede inapoi break-ul aratand ca n-a ajuns pana in aceasta faza doar pentru a face figuratie.

SET 1, 1-0 Simona incepe cu break si arata pana acum ca stie ce sa faca pe teren.

16:33 Incepe meciul cu Cori Gauff la serviciu.

Aceasta a revenit incredibil de la set pierdut si 2-5 in turul anterior contra Polonei Hercoq pentru o victorie de trecut in cartea tenisului.

Halep a jucat din ce in ce mai bine de la meci la meci, iar contra Victoriei Azarenka a dat semne ca este capabila sa ajunga in fazele superioare ale turneului.

Gauff, inca o junioare, ocupa locul 313 mondial in clasamentul mondial. Aceasta a avut nevoie de trei tururi de calificare pentru a deveni cea mai tanara participanta din istorie la Wimbledon.

In 2014 Halep ajungea in semifinale pe iarba londoneza, cea mai buna performanta a sa la Wimbledon.