Wimbledon

Asa am trait Simona Halep contra Su-Wei Hsieh in turul 3 la Wimbledon

Sursă foto: twitter.com/travel_sports

Simona Halep a deschis ziua de sambata pe terenul unu la Wimbledon contra lui Su-Wei Hsieh din Taiwan intr-un meci din turul al 3-lea.

FINAL Halep - Hsieh 6-3, 4-6, 5-7

SET 3, 5-7 Partida se incheie cu un retur in fileu trimis de Halep, dupa ce aceasta avusese minge de break la 40-30.

SET 3, 5-6 Hsieh isi trece in cont break-ul dupa mai multe sanse de game irosite de Halep.

SET 3, 5-5 Minge de meci ratata de Halep! Hsieh a salvat in extremis, dupa care Halep a comis patru erori nefortate la rand.

SET 3, 5-4 Halep a servit pentru meci, dar nu a reusit sa-ti tina serviciul. Hsieh prelungeste suspansul.

SET 3, 5-2 Raspunde si Halep cu un game de serviciu in care n-a cedat decat un singur punct.

SET 3, 4-2 Un game la zero castigat de Hsieh.

SET 3, 4-1 Halep isi tine serviciul si reuseste desprinderea. Meciul insa nu e nici pe departe jucat.

SET 3, 3-1 Retur in forta trimis de Halep si sunt doua mingi de break. Hsieh anuleaza in total patru sanse de break, dar in cele din urma Halep produce break-ul.

SET 3, 2-1 Break recuperat de Hsieh.

SET 3, 2-0 Halep isi trece in cont break-ul.

SET 2, 4-6 Retur trimis afara de Halep la 40-0 pentru Hsieh si aceasta castiga setul secund dupa 37 de minute. Primul set pierdut de Halep la Wimbledon in acest an.

SET 2, 4-5 Hsieh reuseste un nou break si va servi pentru trimiterea meciului in decisiv.

SET 2, 4-3 Game important de serviciu castigat de Halep. Jucatoarea noastra revine la conducere dupa al treilea game la rand obtinut.

SET 2, 3-3 Halep isi deschide terenul si inchide punctul cu forehand castigator restabilind echilibrul in urma unui break.

SET 2, 1-2 Doua erori nefortate comise de Halep, apoi la minge de break aceasta ataca fileul si se lasa descoperita pe lovitura de rever a adversarei. Hsieh trece in premiera la conducere, cu break in fata.

SET 2, 1-0 Halep isi castiga game-ul de serviciu in debutul setului secund.

SET 1, 6-3 Hsieh trimite in fileu la minge de break si primul set este adjudecat de Halep dupa 41 de minute.

SET 1, 5-3 La 40-30 Halep comite o dubla greseala, a doua in acest meci. Se redreseaza insa cu un serviciu puternic la mediana. Hsieh rateaza incredibil o minge de break, trimitand in banda fileului dintr-o pozitie favorabila. Halep salveaza pana la urma game-ul.

SET 1, 4-3 Hsieh greseste cu dreapta si Halep are minge de 5-2. Jucatoarea din Taiwan anuleaza dupa o urcare la fileu si reduce din diferenta.

SET 1, 4-2 Sunt trei mingi de game pentru Halep. Aceasta urca la fileu si trimite voleul de rever in fileu. In cele din urma se ajunge la 40-40, dar Halep mai face rost de o minge, pe care insa o rateaza cu rever in afara terenului. In cele din urma Halep isi castiga game-ul de serviciu.

SET 1, 3-2 Halep revine la conducere, bineinteles in urma unui break, al cincilea consecutiv in acest set.

SET 1, 2-2 Dubla greseala comisa de Halep la minge de break. Continua seria break-urilor in acest debut de partida. Darren Cahill si Andrei Pavel privesc impasibili din loja Simonei.

SET 1, 2-1 Halep castiga din nou pe serviciul adversarei si dupa 11 minute nu avem inca un game adjudecat la serviciu.

SET 1, 1-1 Rebreak la zero reusit de jucatoarea din Taiwan.

SET 1, 1-0 Halep debuteaza cu un break din a patra incercare. Un game foarte lung pe serviciul lui Hsieh.

15:08 Incepe meciul cu Hsieh la serviciu.

Singura intalnire de pana acum a avut loc in 2013 la Cincinnati, unde Halep s-a impus in trei seturi, dupa ce l-a pierdut pe primul la tie-break.

Simona Halep are o buna sansa de a ajunge in fazele superioare la Wimbledon, in conditiile in care din primele zece favorite doar Karolina Pliskova a mai ramas in competitie.