Wimbledon

Intalnire complicata pentru Rafael Nadal in sferturi la Wimbledon. Va reusi Taylor Fritz sa produca surpriza?

Rafael Nadal are parte de un adversar cu adevarat tare in persoana americanului Taylor Fritz, numarul 14 mondial.

⇒ Cotele oferite de FORTUNA

Scorul intalnirilor directe este egal (1-1), dupa ce Fritz l-a invins pe Nadal in finala de la Indian Wells din acest an.

A fost un 6-3, 7-6 (5) in favoarea americanului care a rasturnat atunci calculele hartiei, administrandu-i lui Rafael Nadal prima infrangere a anului dupa un inceput de sezon cu 20 de victorii la rand.

Un meci in care Nadal a evoluat cu o coasta fracturata si care apoi l-a obligat sa rateze debutul sezonului de zgura.

Nadal l-a invins pe Fritz la prima lor intalnire, in februarie 2020, in finala de la Acapulco (6-3, 6-2).

Fritz a ajuns in sferturile de la Wimbledon fara sa fi cedat un singur set in confruntarile cu Lorenzo Musetti, Alastair Gray, Alex Molcan si Jason Murray Kubler.

In primele doua tururi Nadal a cedat cate un set in meciurile cu Francisco Cerundolo si Richard Berankis, apoi si-a reglat jocul obtinand victorii concludente cu Lorenzo Sonego si Botic Van De Zandschulp.

Pentru Nadal singurele meciuri pe iarba din acest an sunt cele de la Wimbledon.

De cealalta parte, Fritz a disputat pana acum zece meciuri pe iarba (8-2), castigand turneul de la Eastbourne, al treilea titlu din cariera.

Relatia lui Fritz cu turneul de la Wimbledon este una speciala, desi americanul participa doar pentru a sasea oara pe tabloul principal.

Kathy May, mama jucatorului american, a ajuns in optimile editiei din 1977.

Nadal are 18-0 palmares anul acesta in turneele de Mare Slem si se afla in continuare in cursa pentru Marele Slem.

Doar 13 meciuri a disputat Fritz in cariera la Wimbledon (8-5), in timp ce Nadal are 57-12 palmares la All England.

Daca Nadal va fi prezent pentru a 47-a oara in sferturile unui Grand Slam, pentru Fritz este prima aparitie din cariera intre primii opt la un turneu major.