Wimbledon

Greu de invins! Novak Djokovic revine de la 0-2 la seturi pentru calificarea in semifinale la Wimbledon

Sursă foto: twitter.com/wimbledon

Novak Djokovic a fost condus cu 2-0 la seturi de italianul Jannik Sinner, insa a recuperat in stil de mare campion si a intors rezulatul in favoarea sa.

Djokovic s-a impus in cele din urma la capatul unui meci de cinci seturi, cu 5-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-2.

Sinner s-a prabusit in setul decisiv sub imperiul emotiilor si a perspectivei de a-l fi eliminat pe marele Nole.

La 1-1, italianul si-a pierdut serviciul dupa ce a jucat neinspirat o scurta la minge de break.

Apoi, Djokovic s-a desprins hotarator cu un al doilea break (5-2), dupa ce Sinner a atacat la fileu si a trimis mult in afara terenului o minge care parea o simpla formalitate.

Anterior acestei imense ratari din partea italianului Djokovic a oferit faza meciului. ⇒ VIDEO aici.

Sarbul a trimis o lovitura de trecere din defensiva, ajungand pe burta dupa o alunecare ca pe gheata.

“Experienta m-a ajutat sa gestionez presiunea. Am fost norocos sa incep atat de bine setul al treilea. Pauza de vestiar a reprezentat punctul de cotitura al meciului.

“Vreau sa-mi felicit adversarul. Nu s-a terminat deloc bine pentru el, dar ii doresc tot binele din lume in restul sezonului. Sunt convins ca va avea multe oportunitati in viitor” a spus Djokovic.

Principalul favorit de la Wimbledon in absenta liderului mondial Daniil Medvedev il va intalni in semifniale pe invingatorul dintre David Goffin si Cameron Norrie.