Wimbledon

Federer in sferturi la Wimbledon fara set cedat. Nadal revine dupa sapte ani

Sursă foto: twitter.com/Wimbledon

Roger Federer s-a calificat in sferturile de finala la de la Wimbledon fara sa fi cedat macar un set in cele patru meciuri disputate pana acum, in timp ce Rafael Nadal revine intre primii opt pe iarba londoneza dupa sapte ani.

In varsta de 36 ani, Federer l-a invins pe francezul Adrian Mannarino, cu 6-0, 7-5, 6-4 si ajunge la 32 de seturi castigate consecutiv la Wimbledon.

Federer va juca pentru un loc in semifinale cu sud-africanul Kevin Anderson in cautarea celui de-al noualea titlu la Wimbledon, performanta care l-ar aduce la egalitate cu Martina Navratilova.

Nadal a trecut de asemenea in trei seturi, scor 6-3 6-3 6-4, de cehul Jiri Vesely, si revine in sferturile de la Wimbledon dupa o absenta de saptamani.

In turul urmator Nadal va juca impotriva invingatorului dintre Juan Martin Del Potro si Gilles Simon.

Federer si Nadal raman astfel in cursa pentru finala perfecta la Wimbledon, o reeditare a ultimului act din 2008.