Wimbledon

Federer continua cursa spre al 18-lea titlu de Mare Slem

Roger Federer este la doua meciuri distanta de un nou titlu major in cariera dupa ce l-a invins in sferturile de la Wimbledon pe conationalul sau Stanislas Wawrinka.

Federer a castigat in patru seturi duelul elvetian cu detinatorul titlului de la Australian Open, scor 3-6, 7-6, 6-4, 6-4.

Meciul s-a jucat practic in tiebreak-ul setului al doilea, cand Federer a reusit sa egaleze scorul, altfel ar fi fost mult mai dificil pentru Roger sa intoarca de la 0-2.

Wawrinka a salvat patru mingi de meci, dar pana la urma s-a recunoscut invins dupa doua ore si 33 de minute.

Pentru Federer va fi a 35-a semifinala de Mare Slem din cariera si a 9-a la Wimbledon.

Federer il infrunta in semifinale pe canadianul Milos Raonic, un debutant intr-o semifinala de Mare Slem.

Raonic l-a scos in sferturi pe australianul Nick Kyrgios, jucator care il eliminase anterior, in optimi, pe Rafa Nadal.

In cealalta semifinala se intalnesc Novak Djokovic si Grigor Dimitrov intr-un duel suta la suta balcanic. Se anunta un meci exploziv intre doi jucatori cu mize diferite.

Djokovic poate redeveni lider mondial daca se impune la Wimbledon, in timp ce Dimitrov, campionul de la Bucuresti, poate ajunge in prima sa finala de Mare Slem din cariera.

Semifinalele masculine de la Wimbledon sunt programate vineri dupa-amiaza.