Wimbledon

Djokovic castiga finala de la Wimbledon cu Nadal

Adevarata finala din acest an la Wimbledon in turneul masculin s-a disputat in semifinale, acolo unde Rafael Nadal si Novak Djokovic s-au intalnit pentru a 52-a oara in istorie.

FINAL Djokovic - Nadal 6-4, 3-6, 7-6 (9), 3-6, 10-8

SET 5, 10-8 Djokovic face break la zero si se califica in finala dupa 5 ore si 15 minute. Un meci inceput vineri seara si intrerupt dupa trei seturi din ratiuni legale.

SET 5, 8-8 Este randul lui Nadal sa salveze minge de break si sa egaleze scorul. S-a intrat in a sasea ora de joc. Sa asistam la un nou record de durata?

SET 5, 8-7 Un game urias castigat de Djokovic dupa mai multe mingi de break ratate de Nadal.

SET 4, 3-6 Nadal egaleaza scorul la general prin castigarea primului set disputat in aceasta zi secunda a meciului.

Meciul a fost reluat sambata de la ora 15:00!

01:03 Meciul este suspendat si va fi reluat sambata in conformitate cu o dispozitie a autoritatilor locale din Londra. Niciun eveniment sportiv outdoor nu se poate prelungi dincolo de limita orei locale 23:00.

SET 3 Tiebreak:
Djokovic incepe cu o dubla (0-1);
Nadal trece la conducere dupa o urcare progresiva spre fileu si un smash castigator (1-2);
Doua puncte de serviciu la rand si Djokovic preia conducerea (3-2);
Voleu ratat incredibil de Nadal din apropierea fileului. Djokovic face minibreak (4-2);
Djokovic urca la fileu si-l impinge pe Nadal mult in spatele liniei de fund. Inca un minibreak (5-3);
Scurta senzationala pusa de Nadal cu mana, cum se spune (5-4);
Nadal serveste ideal si Djokovic returneaza afara. Inca un serviciu pentru spaniol (5-5);
Din nou Nadal apeleaza la o scurta si are minge de set (5-6) dupa trei puncte la rand;
Primul serviciu il salveaza pe Djokovic (6-6);
Raspunde Nadal cu un forehand senzational si spaniolul va servi pentru set (7-6);
Este randul lui Djokovic sa ingroape mingea in terenul lui Nadal cu o scurta (7-7);
Nadal il surprinde inca o data pe Djokovic cu o scurta (8-7);
Djokovic are o noua minge de set dupa o lovitura de trecere reusita (10-9);
Mingea lui Nadal se opreste in fileu si setul trei ii revine lui Djokovic.

SET 3, 6-6 Nadal isi face game-ul de serviciul si trimite setul in tiebreak.

SET 3, 5-5 Niciun break in acest set al treilea. Djokovic serveste primul in prelungiri.

SET 2, 3-6 Reverul lui Djokovic iese afara la minge de set pentru Nadal si astfel spaniolul egaleaza scorul.

SET 2, 2-4 Al treilea break la rand si Nadal ramane la conducere.

SET 2, 2-3 Djokovic nu cedeaza si reuseste rebreak-ul dupa un forehand senzational in diagonala.

SET 2, 1-3 Doua erori nefortate la rand comise de Djokovic si Nadal obtine primul break. Pana in acest game n-avusese nici macar o sansa de break.

SET 2, 1-2 Nadal salveaza doua mingi de break si ramane cu greu la conducere. Sarbul sime ca a ratat o sansa uriasa.

SET 2, 1-1 Un prim game mai complicat pe serviciul lui Djokovic. In cele din urma sarbul iese din incurcatura si Nadal ramane fara minge de break in meci.

SET 1, 6-4 Forehand castigator in diagonala si Djokovic inchide setul cu un game la zero. Un prim set intins pe durata a 47 de minute.

SET 1, 5-4 Nadal isi face acum la zero serviciul si ramane in set.

SET 1, 4-3 Probleme pentru Nadal la serviciu (0-40). Curge transpiratia din spaniol ca din Zidane in vremurile lui de glorie. Djokovic obtine primul break al meciului.

SET 1, 2-3 Nadal salveaza prima minge de break a meciului si ramane la conducere.

SET 1, 2-2 Al doilea game de serviciu in care Djokovic nu-i lasa decat un punct lui Nadal. Spaniolul si-a castigat de fiecare data in prelungiri game-urile.

SET 1, 0-1 Se incepe cu un game lung de cinci minute adjudecat de Nadal la avantaje.

22:09 Incepe meciul cu Nadal la serviciu.

22:02 Cei doi jucatori au inceput incalzirea. Intre timp a fost tras acoperisul terenului central de la Wimbledon dupa meciul maraton dintre Anderson si Isner.

Cu o victorie Nadal si Djokovic ar reveni intr-un echilibru incredibil (26-26), insa Djokovic a aratat pe parcursul celor doua saptamani o revenire de forma si meciul se anunta unul de colectie.

Aceasta va fi a 39-a confruntare intre cei doi in semifinale sau intr-o finala de turneu major, fie ca vorbim de Grand Slam, Turneul Campionilor, turneu ATP Masters 1000 sau Jocuri Olimpice.

Ultima oara Nadal si Djokovic au jucat in acest an in semifinalele de la Roma, in circumstante total diferite. Djokovic se chinuia sa-si reintre in forma dupa o accidentare la cot, in timp ce Nadal era cu motoarele turate la maxim spre un nou titlu la Roland Garros, pe care avea sa-l si obtina cateva saptamani mai tarziu. Nadal castiga in fata lui Djokovic, cu 7-6, 6-3.

Vedeti aici cotele oferite de Baumbet pentru meciul Nadal - Djokovic

Djokovic s-a impus ultima oara in fata lui Nadal in 2016, chiar la Roma, dupa un meci de doua seturi.

La Wimbledon cei doi au jucat ultima oara in 2011, cand Djokovic l-a invins pe Nadal in finala dupa un meci de patru seturi. In 2007 Nadal castiga in urma abandonului jucatorului din Serbia. A mai existat un meci pe iarba, in 2008 la Queen’s, pe care l-a castigat Nadal in doua acte.

Nadal si Djokovic au asadar cea mai mare rivalitate din circuitul mondial profesionist judecand dupa numarul de partide disputate. Urmeaza duelul Novak Djokovic versus Roger Federer (45 de meciuri) si Roger Federer versus Rafael Nadal (38 meciuri).

Doar la capitolul meciuri la turnee de Mare Slem confruntarea Nadal – Djokovic (9-4 in favoarea spaniolului) este depasita de un alt duel, cel dintre Djokovic si Federer (15 meciuri).