Wimbledon

Djokovic, pentru a 12-a oara in sferturi la Wimbledon

Sursă foto: twitter.com/wimbledon

Liderul mondial Novak Djokovic s-a calificat in sferturile de finala de la Wimbledon dupa o victorie in trei seturi asupra chilianului Cristian Garin.

Principalul favorit la castigarea turneului de Mare Slem de la Londra a transat disputa, cu 6-4, 6-2, 6-2.

Pentru Djokovic este al 12-lea sfert de finala la Wimbledon si al 50-lea din cariera in turneele de Mare Slem.

Adversarul lui Djokovic din sferturile de finala va fi maghiarul Martin Fucsovics, jucator care l-a intrecut pe rusul Andrei Rublev, cu 6-3, 4-6, 4-6, 6-0, 6-3.

Intr-un alt sfert de finala se vor intalni canadianul Denis Shapovalov si rusul Karen Khachanov.

Shapovalov l-a invins pe spaniolul Roberto Bautista Agut in optimi, cu 6-1, 6-3, 7-5.

Khachanov a avut parte de un meci maraton (3 ore si 45 de minute) cu americanul Sebastian Korda, scor 3-6, 6-4, 6-3, 5-7, 10-8.

Pentru prima data din 2014 niciun american nu ajunge in sferturi la Wimbledon, dupa ce in competitiile de simplu au luat startul 24 de sportivi (12 baieti si 12 fete).

De la Roland Garros 2017 este primul Grand Slam fara vreun american in sferturi la simplu. Un declin evident al tenisului de peste ocean.