Wimbledon

Ce asteptari are Simona Halep de la duelul cu Amanda Anisimova

Ajunsa in sferturile de finala de la Wimbledon dupa un meci de 59 de minute, Simona Halep se afla in fata unei noi provocari.

Urmatoarea adversara pentru Simona Halep este Amanda Anisimova, o jucatoare impotriva careia fosta lidera mondiala a mai jucat de trei ori.

Halep conduce cu 2-1 la general, ultima disputa avand loc chiar in pregatirea participarii de la Wimbledon.

Pe iarba de la Bad Homburg a fost o victorie fara drept de apel din partea Simonei, scor 6-2, 6-1.

De aceasta data Halep anticipeaza "un meci diferit".

"Bineinteles, acela a fost un meci grozav pentru mine, dar ma astept la o partida dificila.

"Sunt sigura ca pot juca un tenis le fel de bun din nou, dar va fi o provocare. Sunt sferturile de finala de la Wimbledon, dar sunt pregatita si abia astept meciul urmator", a spus Halep despre partida cu Anisimova.

Meciul Halep - Anisimova se va disputa miercuri

O jucatoare in fata careia pierdea la Roland Garros in 2019, cand Halep se afla in postura de detinatoare a titlului.

Au urmat doua victorii categorice pentru Halep, aceasta lasandu-i mai tinerei adversare din SUA doar patru game-uri.

Amanda Anisimova a ajuns in sferturi la Wimbledon dupa ce le-a eliminat pe Yue Yuan, Lauren Davis, Coco Gauff si Harmony Tan.

In partidele cu Davis si Gauff a revenit de fiecare data de la set pierdut.

Halep n-a pierdut niciun set pana acum la editia din acest an a Wimbledonului.