Wimbledon

Ana Bogdan isi egaleaza cea mai buna performanta din cariera la Wimbledon

Clasata pe locul 111 mondial, jucatoarea Ana Bogdan a obtinut, marti, calificarea in turul secund la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Slem al anului.

Ana Bogdan s-a impus de o maniera categorica in disputa cu Dayana Iastremska din Ucraina, scor 6-2, 6-2.

Un meci incheiat dupa doar 61 de minute in urma caruia Ana Bogdan isi egaleaza cea mai buna performanta din cariera la Wimbledon.

Pentru Bogdan urmeaza o confruntare cu invingatoarea disputei dintre Petra Kvitova si Jasmine Paolini.

Sorana Cirstea, Irina Begu si Mihaela Buzarnescu sunt celelalte trei jucatoare din Romania care au trecut de primul tur la Wimbledon.

Gabriela Ruse a pierdut in fata lui Coco Gauff, dupa ce a condus cu 5-4 in setul decisiv.